Galeriid

FOTOD | Savisaare kohtuprotsess: Alexander Kofkin tasus hotellitoa eest, kus Savisaar kohtus salapärase Nataljaga (75)

Maarit Stepanov, Kristjan Väli, 29. august 2017 18:33
Foto: Robin Roots
Ametist kõrvaldatud Tallinna Linnapea Edgar Savisaare üle käiva kohtuprotsessi raames kutsutakse täna tunnistajapinki Alexander Kofkiniga seotud isikud.

Esimene päeva pool on planeeritud, et uurida ärimehe Alexander Kofkini ja Edgar Savisaare episoodiga seotud kirjalikke tõendeid. Päeva teises pooles oodatakse tunnistajaid ütlusi andma.

Samal teemal

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus selgitas, et süüdituse kohaselt tegi Kofkin Edgar Savisaarile kaks ettepanekut: organiseerida toitlustusettevõtte Estkompexim Toitlustus OÜ äriruumide rendile andmine kümneks aastaks ning korraldada INTA 38. kongress Meritoni hotellis Tallinnas. Süüdistuse kohaselt nõustus Edgar Savisaar Kofkini poolt tehtud ettepanekuga minna reisile Hispaaniasse, mille käigus tasus Kofkin ööbimiskulud, maksis kinni terviseprotseduure ja andis Savisaare käsutusse autojuhi. Ühtlasi tasus Kofkin ka toa eest Tallinnas asuvas Meritoni hotellis, kus Savisaar kohtus Natalja-nimelise naisega.

Suur hulk käistletavatest tõenditest puudutas Estkompeximi käsutusse antud äriruume Raekoja platsi ääres, milles hakkas allüürnikuna söögikohta pidama hoopiski Amintor OÜ, nõustudes lisaks üüri maksmisele tegema seal suures ulatuses remonti.

Läbiotsimise käigus leitud dokumentidest esitleti aga ka kümne aasta taguseid kioskite püstitamisi puudutanud dokumente ning lisaks veel tõendeid, et Kofkin andis Edgar Savisaarele 2009. aasta sügisel 500 000 krooni ulatuses laenu.

Riigiprokurör esitles ka Hispaania, Šveitsi, Soome ja Läti õigusorganisatsioonide kaudu saadud teavet, mis puudutasid Edgar Savisaare ja Siret Kotka reisi Hispaaniasse 2014. aasta sügisel. Selgus, et reisi tellimuse kinnitus saadeti Alexander Kofkinile. Reisijatena olid välja toodud aga Edgar Savisaare ja Siret Kotka nimed. Hispaanias viibinud poliitikuid jälgiti igal sammul: sealjuures on kellaajaliselt teada, kus nad parasjagu viibisid.

Enne lõunapausi väljakuulutamist tuli juttu ka homsest istungist, millele tulev tunnistaja on seotud mitme episoodiga ning seetõttu oleks vajalik mitme süüdistatava kohalolu. See viitas istungi alguses tekkinud vaidlusele, kus süüdistavate kaistjad kurtsid, et istungid on etteaimamatud. Alexander Kofkinit kaitsva Aivar Pilve sõnul pole tervitatav olukord, kus käsitletavatest teemadest ja kohalekutsutavatest tunnistajatest saadakse teada paar päeva enne istungit.

Riigiprokurör vaidles kaitsjatele vastu, sest tema sõnul on neil olnud võimalus materjalidega juba varasemalt tutvuda. Kohtunik jäi samale seisukohale.

Pärast lõunapausi jätkus kohtuistung ja sõna said mitmed Alexander Kofkini alluvad. 

Aleksandr Burõhh: Kofkin kutsus mind tööle, et keegi perekonnaliikmetest kontrolliks rahavoogude liikumist ja jälgiks kulusid

Kasak soovis ruumidele sõlmida 10. aastase lepingu, mille Tallinn ka rahuldas. Riigiprokurör Evestus uurib, kas Estkompexim kasutas üüritud ruume ise, kuid Kasaku jutust tuleb välja, et ruumides tegutses allüürnikuna hoopis osaühing Amintor.

Päras Kasakit kutsuti kohtusaali Aleksandr Burõhh, Estkompexim Toitlustus OÜ juhatuse liige, kellele Kofkin on onuks. Kofkin võttis mehe tööle mitmesse enda ettevõttesse juba 1990ndate alguses. Burõhhi sõnul võttis onu ta tööle selleks, et keegi perekonnaliikmetest kontrolliks rahavoogude liikumist ja jälgiks kulusid. Ta ütleb, et rendilepingute pikendamine ei ole tema rida, kuid juhatuse liikmena allkirjastas 2013. aastal kaks rendilepingutega seotud dokumenti, mille andis talle Kristjan Kasak.

Burõhh ütles, et Kofkin ei ole palunud tal makseid Edgar Savisaarele tema nime alt teha. Küll aga lisas ta: "Nüüd Härra Pilve advokaadiarvetest osa maksis Kofkin, osa maksis Savisaar."

Samuti Estkompeximi juhatuse liikmeks olnud Peedu Zeiger vihjab samuti, et üürilepingu pikendamisega tegeles Kasak. Tema ülesandeks oli pigem uurida, kas allüürnikuna tegutsev ettevõte jätkab ruumides siis, kui lepingut pikendatakse. Zeigeri sõnul oli Tallinna linn allüürimisest teadlik ning linnapoolne lepingu pikendamine ootuspärane, sest Estkompexim oli varasemalt olnud kohusetundlik üürnik.

Kui jutujärg jõudis INTA 38. kongressini Meritonis, selgitas ta, et isiklikult ta sellega ei tegelenud. Kofkin oli tema sõnul aga konverentsist teadlik: "Ta oli ilmselt teadlik, sest ühel hetkel ta helistas ja küsis, et kuidas siis sellega on," ütles ta lisades, et helistas talle hiljem tagasi, sest kõne hetkel ei osanudki ta Kofkinile midagi vastata.

Jüri Lump: ettevõte on linna ees oma kohustused täitnud

Kesklinna linnaosavanema asetäitja Jüri Lumpi sõnul on ta Kofkiniga kohtunud vaid ametlikel üritustel. Ärimehe ettevõttele, mis linna käest ruume üüris, tal midagi ette heita pole. Ka allüürimisega on ta kursis, kuid lisas siis, et sellist ettevõtluse vormi tuleb tema praktikas siiski harva ette. Ta lisas aga, et üürimaksed, mida Amintor kasutatavate ruumide eest Estkompeximile maksis, tundisid talle ebatavliselt kõrged.

Tema juhatusel toimus kongress just Meritoni hotellis. Ta selgitas, et kongressiks sobivate kohtade otsimine oli tema alluva ülesandeks ning hinnapakkumiste järel jäid kaalukausile Viru hotell ja Meritoni hotell. Kuigi esmalt otsustati Viru hotelli kasuks, siis pärast hotellide külastusi selgus, et Meriton on konverentsiks sobilikum. Pärimise peale lisas Luik, et temaga koostöös poldud Meritonis varasemalt konverentse korraldatud, küll aga majutatud mõnikord inimesi.

Kantselei töötaja kartis valet valikut?

Riigiprokurör ei jäänud aga Luige vastusega rahule, tuues välja, et see on vastuolus naise varasemate ütlustega. "Minul oli eetiline tõrge korraldada seda üritust Meritonis," tsiteeris Evestus varasemat ütlust. Luik selgitas, et töötajad teadsid linnapea ja Meritoni omaniku Kofkini omavahelistest suhetest, lisades, et paljud Keskerakonna üritused toimusid just seal. Luik põhjendas, et see oli vaid tema subjektiivne arvamus ning seepärast jäi Meriton ikkagi valituks. Ta kinnitas, et Meritoni kasuks otsustamiseks keegi teda ei survestanud.

Ütluste käigus annab Luik mõista, et tundis muret olukorra ees, kus peab linnapeale selgitama, et konverentsi toimumispaigaks on valitud mõnevõrra rohkem küsinud Viru hotell. Seda olukorda tema sõnul siiski ei tekkinud, sest nii hinna, sisekujunduse kui ka hotellis toimuvate ürituste kava poolest sobis paremini just Meriton.

Kolm minutit enne kella viit õhtul on veel kaks tunnistajat ukse taga. Kuna kohtuistung on määratud kestma vaid kella viieni, küsib kohtunik, kas kohalolijatel on jaksu jätkata. Savisaare poolt kostub, et jaksu enam pole. "Jätkame homme," teavitab kohtunik, ning kohalviibijad kiirustasid lahkuma. 

Samal teemal

31.07.2017
Savisaare protsess jätkub: Savisaare kodust leiti hulgaliselt sularaha
31.07.2017
SAVISAARE PROTSESSI UUS ISTUNG: milliseid hüvesid pakkus Alexander Kofkin tollasele linnapeale?
30.07.2017
GALERII | Savisaare protsess: noor neiu purskus tunnistajapingis nutma
30.07.2017
Noored Eesti poliitikast: ainult teatrit osatakse teha