Lugejakiri

Kiri | Keelata parteinimekirjad kohalikel valimistel (3)

Enn Tõruvere, pensionär, 28. august 2017, 17:42
 
Ei saa nõus olla Õhtulehe 22. augusti juhtkirjaga „Valimisliidud sogavad poliitilist vett“. Õige on selles ainult see, et valimisliitude lubamine kohalikel valimistel on umbusaldusavaldus Eesti parteipoliitilise süsteemi suhtes.

Kohalikud omavalitsused ei tee poliitikat, seega pole nende valimisel parteinimekirju vaja. Neid on vaja riigikogu valimistel. Tähtis on, et kohalikud juhid oleksid võimekad, asjatundlikud ja populaarsed inimesed. Tähtis on, et nad vastutaksid oma rahva eest, mitte erakonna Tallinna juhtkonna eest.

Ei ole tähtis, kas kohalikku teed hooldavad vasakpoolsed või parempoolsed. Ei ole mõeldav, et parempoolsete võimul olles parandatakse ära ainult koolimaja katuse parem pool ja vastupidi.

Kohalikud juhid peaksid olema poliitiliselt sõltumatud. Ei või lubada, et spordihoone rahastamine sõltub sellest, millisesse erakonda kuulub selle juhataja. Ei või lubada, et direktor sööb välja ametniku, kes kuulub valesse erakonda.

Pealegi on enamik kohaliku eelarve kulusid sundkäigud, mis tuleb niikuinii ära teha, poliitilistest jm eelistustest sõltumata.

Ülepolitiseeritud volikogud pühendavad põhilise energia omavahelisele võimuvõitlusele.

Olukorra normaliseerimiseks tuleb valimised korraldada üksiku ülekantava hääle põhimõttel. Siis teab kodanik, kelle poolt ta tegelikult hääletab ja kellele tema hääl vajaduse korral võib edasi minna (kas või vastaspartei liikmele). Siis ei teki mõttetut klannidevahelist poliitilist kemplemist ja paleepöördeid.

Üleminekuks võiks võitjate selgitamiseks koostada kõigist kandideerinutest üldnimekiri ja reastada see saadud häälte arvu järgi. Sisse saaks need, kel on kõige rohkem hääli, sõltumata nimekirjast ja kõigist muudest segavatest teguritest. See vähendaks peibutuspartide ja poliitbroilerite seadmist nimekirjadesse.

3 KOMMENTAARI

n
Noh, 29. august 2017, 04:55
näiteks kandideerib pr Lauristin Tartus. Kui ta on nimekirjas esimese 10 seas, siis ta ka võidab.
Siit minu küsimus, kas proua jätab oma töö Brüs...
(loe edasi)
t
teoorias võib see nii ilus olla 28. august 2017, 20:32
eluvõõrale jutupaunikule
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee