Põhiliselt on korruptsiooniteema tõusnud kohalike valimiste kontekstis meedia huviorbiiti Tallinnas. Elan ja kandideerin volikokku Viimsis ja seetõttu võin kinnitada, et paraku on see vähkkasvaja sügavalt juurdunud ka linnalähistel maal.

Viimsis on juba pea paarkümmend aastat jaganud võimu üks ja seesama seltskond, kes pidevalt vastastikku jõulisi süüdistusi esitab. Pidevalt on keerelnud justkui korruptsioonisüüdistuste karussell. Märt Vooglaid on süüdistanud Jan Treid ja Haldo Orvast korruptsioonis Aarne Jõgimaa kasuks. Jan Trei on süüdistanud Urmas Arumäed oma hääle müümises Märt Vooglaidi kasuks. Märt Vooglaid ja Alvar Ild on süüdistanud Haldo Orvast korruptiivses tegevuses Leppneeme muuli ehitamisel. Märt Vooglaidile on mitmed volikogu liikmed heitnud ette kinnisvaraarendust Viimsi ranna- ja rohealadel. Kusagil uurimisorganistes on soiku jäänud paberid, millega kaks kohalikku kinnisvarahaid kemplevad, kes varastas või päästis varastamisest Viimsi südames staadionitäie maad. Ja nii edasi.

Tõestatud juhtumeid on kõikide nende süüdistuste foonil naeruväärselt vähe. Vaid Viimisi Veest üle poole miljoni euro sulaselge vargusega vahele jäänud Raul ja Marge Vaino on saanud esimese astme kohtus süüdimõistva otsuse. Mille nad loomulikult on vaidlustanud. Kõik teised juhtumid on jäänud kohtuliku lahenduseta. Ning Märt Vooglaid on pidanud oma tõendamata korruptsioonisüüdistuste eest maksma koguni 2000 eurot valuraha.

Sestap pean teema jätkamiseks esmalt tsiteerima papa Jannsenit: „"Kui mõni mees teaks, kuidas mõni mees mõnes asjas munade peal peab käima, siis saaks mõni mees mõnda meest vähem mõnitama.“

Skeemid on klassikalised

Räägin üldjoontes lahti mõne korruptsiooniskeemi, mida on aastate jooksul mitu korda kasutatud. Esimene skeem on puhas klassika. On lihtne vallaametnik, kelle vastutusalas on maatehingud. Tal on mitmeid sugulasi, ka volikogu liikmete seas. Ning on hulk perspektiivseid alasid, mille sihtotstarbeks on kehtivas detailplaneeringus maatulundus- või metsamaa. Suguvõsast keegi ostab maatükke, millele midagi ehitada ei lubata, variisikute kaudu odavalt kokku. Vallaametnik ja volikogu liige kasutavad oma mõjujõudu ning oskusteavet ning peagi muutuvad need maatükid ametlikult ehituskruntideks. Seejärel müüakse need üldjuhul sajakordse hinnavahega maha.

Teine skeem on mõjujõu kasutamine ehitushangete suunamisel. Mõni ehitusäri näib minevat ülilibedalt, kui vallavanem ja abivallavanem istuvad ehitusfirma nõukogus.

Kolmandaks pakuvad vallajuhid maaomanikele abi nende maaomandilt erinevate piirangute eemaldamisel. Vastutasuks saab näiteks vallavanema elukaaslane suure tüki menetletavast maast ühtäkki enda omandusse.

Neljas ja kõige labasem korruptsiooniliik on teenuste hangete kättemängimine oma parteilistele sõpradele või kaasakoogutajatele. Kõik need juhtumid on lahendatud riigihangete vormis, nii et kobiseda pole siin kellelgi mitte midagi.

Ja lõpetuseks lihtlabane vargus. Aastatel 2003–2013, kõikide praegu kõrgel positsioonil olevate isikute silme all varastati valla vee-ettevõttest mastaapselt. Kohtus tunnistas endine vallaettevõtte Tehnoabi OÜ juht Toivo Eensalu, et temalt on Viimsi juhtivpoliitikud mitu korda küsinud sularaha: „… kui tahad selle raha eest teid üles sonkida, tuleb tuua osa sellest rahast meile. Muidu me ei saa sind tööle lasta.“

Kuidas edasi linnalähistel?

Kuna prokuratuur pole suutnud aastate jooksul suurt midagi tõestada, on ainus võimalus korruptsioonist vabanemiseks teha seda valimistel. Mis saab mõistagi olema väga keeruline, kuna ühist paturegistrit jagavad erakonnapoliitikud hoiavad vandeseltslaslikult kokku ning pakuvad oma kampaaniates ohjeldamatult peibutusparte ja mesimagusaid lubadusi. Sugugi vähetähtis pole ka asjaolu, et neil on kõige selle tegemiseks väga palju raha.

Vahest aitab eelnev mõista, miks tuuakse Viimsi kohalikele valimistele hääli püüdma ministrid Urve Palo ja Toomas Tõniste. Või miks mitmel korral volikogu tööst loobunud Siim Kallas kandideerib taas. Hulgast kandideerivatest telenägudest või lauljatest rääkimata.

Õnneks on nendel valimistel Viimsis olemas selge alternatiiv senisele poliitikale. On variant, et uued tuuled muudavad valla toimimise avatumaks ja elanikega arvestavamaks.

Jaga artiklit

21 kommentaari

M
Musirull  /   20:06, 30. aug 2017
Kuule Rull, üks teine Hannese nimeline untsantsakas tahab ka vallavlitsejaks hakata. Kui kasutada tuntud, teatud vallajuhi Jan Trei väljaütlemisi, siis mis see valla juhtimine ikka ära ei ole. Lumme lasta...!
T
Tt  /   08:01, 30. aug 2017
Ivo, teisi mustama hakates sa kyll endale head algust poliitikas ei tee. Ole siis ise mees ja alusta puhtalt lehelt

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis