Eesti uudised

VANEMAGENT "K" MEMUAARID: tuntud saarlased luure teenistuses 

Toimetas Denes Kattago, 28. august 2017 14:23
Foto: ALDO LUUD
Tsaari-Vene vastuluure heaks töötanud eestlasest vanemagent K värbas I maailmasõja alguses Saaremaal teenistusse kümneid inimesi, teiste hulgas ka ühe tuntud saarlase, kelle nime kannab tänapäeval tänav Kuressaares.

“Kord kindlustustegelasena, kord metsakaupmehena, paljasjalgse päevavargana või lihtsa kalurina tungib ta salakuulajate pesadesse. Silmad pingul, kõrvad erksalt valvel, laetud nagaan laskevalmis taskus, teeb ta oma tööd, jälgides nähtamatut vaenlast. Siin ei tunta halastust kummaltki poolt,” kirjutab Saarte Hääl.

Niisuguse sissejuhatuse kirjutas ajalehe Maa Hääl toimetaja 1937. aasta veebruaris ilmuma hakanud memuaaridele, mille autoriks vanemagent K. Esimese maailmasõja eelõhtul Tsaari-Vene vastuluurel Eestis tööpuudust ei olnud ja agendi sõnul sai sakslaste erilise tähelepanu osaliseks Saaremaa.

Saksa teadlased tundsid korraga elavat huvi Saaremaa geoloogilise ehituse ja Vilsandi linnuriigi vastu. Kui neid muu ei köitnud, siis vähemalt Kaali järv ikka. Siia tuli Saksa ohvitsere, insenere, lendureid ja muid tegelasi ilma mingisuguse kindla kutseta. Kõigil neil oli nüüd järsku Saaremaal sugulasi või tuttavaid…

Samal teemal

05.09.2017
300 KOORMAT MEREPÕHJAS: saarlaste viimne viikingiretk
01.09.2017
VÕIMALIK VAID SAAREMAAL: krutskeid täis naabrid tögavad vennakesi teeviidaga
29.08.2017
Saaremaa sadam on 46 000 euroga müügis
29.07.2017
Olukord alkoholiletil: õlu pole ammu olnud nii kallis ja viin nii odav kui praegu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee