Maailm

Lisatud veel videosid ja pilte

Orkaan Harvey: nagu kaubarong kandilistel ratastel (2)

Toimetas Asso Ladva, 26. august 2017 23:51
HARVEY HÄVITAB: orkaan nimega Harvey on viimaste aastate üks võimsamaid.Foto: AP / Scanpix
Täna varahommikul jõudis orkaan Harvey Texase rannikule ja alustas laastamist. Esimest korda viimase tosina aasta jooksul tuleb ameeriklastel taluda neljanda kategooria tormi, mis toob kaasa kiirusega 100 kilomeetrit tunnis tuhiseva tuule, tugeva vihma ja üleujutused.

Orkaani poolt sai kõvasti räsida rannikulinn Rockport, orkaani oma kodus üle elanud Robert Jackson iseloomustas seda kui täislastis kaubarongi, millel on kandilised rattad. „See oli üks hirmsamaid asju, mida ma olen läbi elanud,“ sõnas Jackson CNNile. Rohkem kui pooled linnaelanikest otsisid varju mujalt, sest häving oli linnas täielik.

Samal teemal

Kuigi esialgu ei ole veel teateid hukkunutest, siis pigem seepärast, et päästetöötajad ei ole veel kõikidesse hävituspiirkondadesse jõudnud. Rockporti linnapea Charles Wax palus kõikidel inimestel, kes otsustasid tormi linnas trotsida, kirjutada käsivarrele oma nimi ja isikukood. Kõige halvema korral saab hukkunud siis kiiresti identifitseerida.

Täna hommikul maismaale jõudnud orkaan Harvey on tekitanud purustusi Texase 30 maakonnas, ütles osariigi kuberner Greg Abbott pressikonverentsil. Kuberner lubas kiiresti asuda esmalt päästetöödele ja siis taastamisele. Politseid ja päästeteenistust abistab rahvuskaart.

President Donalt Trump kiitis katastroofimänedžere hea koostöö eest kohalike ja föderaalvõimudega. Texase kuberber palus presidendil kuulutada osariigil välja eriolukord, see on sageli eelduseks riiklike toetuste saamiseks kahjustuste likvideerimiseks.

Texase lahe ääres on elektrita 300 tuhat majapidamist, sest tormituul on hävitanud elektriliine ja langetanud kaablitele arvukalt puid. Houstoni linna võib tabada üleujutus. Paljud ehitised on saanud tõsiseid kahjustusi ja nende taastamine võib osutuda võimatuks.

Rannikul hakkab torm juba nõrgenema. Texase rannikut rünnates oli tuulehoogude kiiruseks üle 200 kilomeetri tunnis, praeguseks on rannikul tuule langenud 170 kilomeetrile tunnis. Rannikulinna Port Lavaca juures tõusis mereveetase mõne tunniga kaks meetrit, kuid prognooside kohaselt võivad üleujutused kesta veel mitu päeva.

Houstoni linnapea Sylvester Turner palus kõikidel linlastel loobuda välja liikumisest, nii jalgsi kui ka autodega. „Inimesed peavad mõistma, et see torm ei lõpe ühe päevaga,“ rõhus ta pöördumises kaaskodanike kainele mõistusele.

Muuhulgas on evakueeritud kolm Texase vanglat, sealsed asukad viidi üle stiihiast puutumata jäänud osariigi idaossa.

Texas on USA üks suurimaid osariike nii pindalalt kui ka elanike arvult, kokku elab seal 28 miljonit inimest. Tähtsamatest linnadeks on naftatööstuse keskus Houston, Dallas ja osariigi pealinn Austin. Energiatööstuse kõrval on osariigi olulisemaks tuluallikaks põllumajandus, seepärast on ka kauboi traditsioon endiselt hinnas.

Samal teemal

30.07.2017
USA NAERAB: esileedi läks katastroofipiirkonda tikk-kontsadel
30.07.2017
Sandra Bullock annetas orkaani ohvritele miljoni
30.07.2017
Houstonis kehtestati öine liikumiskeeld
29.07.2017
Houstoni tammi tagant pääses vesi valla