Maailm

Põhja-Korea spioonid urgitsesid Ukraina raketisaladusi (3)

Õhtuleht.ee, 25. august 2017 16:55
GARAAŽIVIDEO: Põhjakorealane pildistab 2011. aastal Ukraina raketitööstuse väidetavaid saladusi. Paberid söötis meestele ette julgeolekutöötaja.Foto: CNNi videokaader
Põhja-Korea võib oma rakette ehitades kasutada Ukraina Južnõi projekteerimisbüroost hangitud andmeid, kinnitas äsja Rahvusvaheline Strateegiliste Uuringute Instituut. Ukraina lükkas need väited tagasi ja teatas omakorda, et küllap on Venemaa jaganud omi raketisaladusi põhjakorealastega. CNN käis nüüd Ukraina julgeolekutöötajate abiga uurimas, kas sealt võis saladusi lekkida.

Neile näidati videot väikesest, tolmusest ja hämarast garaažist, kus kaks entusiastlikku põhjakorealast hoolega pildistavad jooniseid, mis peaksid olema raketitehnoloogia ülisalajased dokumendid.

See oli 2011. aastal ja vaesed spioonid ei teadnud, et julgeolekutöötajad olid neile ette söötnud võltsinguid ja pannud garaaži videokaamerad, mis salvestasid iga nende sammu.

Niipea, kui asitõendid olid käes, võeti mehed muidugi kinni ja nüüd istuvad nad vangis. Kohtudokumentidest on näha, kuidas nad kohtusid nädalaid varem Ukraina ekspertidega ja püüdsid neilt teada saada raketisüsteemide, päikesepatareide ja muu sarnase kohta.

Eksperdid teatasid meeste kummalistest huvidest julgeolekutöötajatele. Eriti püüdsid põhjakorealased saada teavet raketi Skalpell, tuntud ka kui RT-23 kohta.

GARAAŽIVIDEO: Põhjakorealane pildistab 2011. aastal Ukraina raketitööstuse väidetavaid saladusi. Paberid söötis meestele ette julgeolekutöötaja. Foto: CNNi videokaader

Samal teemal

See on mandritevaheline ballistiline rakett, mis võib kanda kümmet lõhkepead ja tulistatakse välja kas maapealsest raketikaevust või sellega kohaldatud rongivagunist. Raketi tootmine lõpetati Ukrainas juba 1995. aastal. 

CNNile väitis anonüümseks jääda soovinud julgeolekutöötaja, et Ukrainast pole põhjakorealased küll mingeid saladusi teada saanud. Tõsi, tol 2011. aastal tuli Ukrainasse seal asuva Moskva saatkonna kaudu veel kaks Põhja-Korea spiooni, kes huvitusid õhk-õhk klassi rakttidest.

Mehed peeti kinni ja saadeti välja nagu ka nende kolmas kaasosaline, kes pidi vedama mõne sellise raketi näidise või vähemalt selle osi Ukrainast välja. 2015. aastal saadeti välja veel viis põhjakorealast, kelle missiooni Ukrainas julgeolekuohvitser ei täpsustanud.

Kuid ta kinnitas, et Ukrainast välja saadetud põhjakorealased enam spioneerimisega ei tegele ja olevat huvitatud pigem alternatiivmeditsiinist.

CNN sõitis noid kahte kaheksaks aastaks vangi mõistetud spiooni küsitlema Žitomiri range režiimiga vanglasse. Vanem neist on vanglakirjades kui X5. Ta räägib vene keelt vaid vähese aktsendiga, kuid keeldus pikemast jutust.

Kohtupabereis on ta kirjas kui Põhja-Korea kaubandusesindaja Valgevenes. Mees on oma süüd osaliselt tunnistanud.

Noorem, tehniline ekspert, kes on kirjas kui X32, oli algul intervjuuga nõus, kuid kattis peaaegu kohe telemeeste kaamerasilma käega ja kõndis minema. X32 pole oma süüd tunnistanud, magab kaheksa koikuga kongis ja teeb päeval vanglatööstuses mööblit.

Kõigi nende aastate jooksul on Põhja-Korea Moskva saatkonna esindajad mehi vaid kahel korral vaatamas käinud. Mõlemad palusid ka võimalust kanda ülejäänud osa vangistusest Põhja-Korea vanglas, kuid neile öeldi ära.

„Nad näivad olevat hästi treenitud, sest olla kaasmaalastest isoleeritult võõras riigis, kus isegi toit on hoopis teistsugune, pole sugugi kerge,“ arutleb Ukraina asejustiitsminister Denõs Tšernõšov CNNiga kõneldes. „Aga nad ei täitnud oma ülesannet ja ega kodus neid hea vastuvõtt ei oota.“

Ukraina väidab, et X5 ja X32 on ainsad kinnipeetud ja kui 2016. aastal sai selgeks, et tulekul on teisigi raketisaladustest huvitatuid, siis keelati põhjakorealastel üleüldse Ukrainasse sisenemine. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee