Maailm

Ukraina iseseisvuspäev – kaitseminister Mattise visiidi ajal kärgatas plahvatus  (26)

Tõnis Erilaid, 24. august 2017, 17:36
AUKOMPANII LANGETAS LIPU: Ühendriikide kaitseminister James Mattise vastuvõtt Kiievis.Foto: Reuters / Scanpix
Täna tähistas Ukraina Kiievis iseseisvuspäeva suurejoonelise sõjaväeparaadiga, millel 4500 kohaliku võitleja kõrval marssis rohkem kui 230 NATO riikide sõdurit ja tribüünil tervitas neid teiste hulgas Ühendriikide kaitseminister James Mattis. Sõjatehnika oli väljas eraldi, Hreštšatõkul korraldatud näitusel. 

„Osa neist relvadest läheb nüüd Ida-Ukrainas võitlevatele vägedele,“ märkis president Petro Porošenko. Kaitseminister Mattis lubas president Porošenkole, et Ukraina saab Ühendriikidelt 175 miljoni dollari väärtuses sõjavarustust, peamiselt tehnikat ja eriseadmeid.

AUKOMPANII LANGETAS LIPU: Ühendriikide kaitseminister James Mattise vastuvõtt Kiievis.Foto: Reuters / Scanpix

Kuid Washingtonis kaalutakse ka lahingurelvade saatmise võimalust, lisas Mattis, sest Ukrainal on vaja peale kaitseotstarbeliste reformide ka NATO standarditele vastavale varustusele üle minna.

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak vastas, et juba praegu on 28 väeüksust ümber õppinud NATO eeskujul, sest riigis töötavad selle kaitseorganisatsiooni nõunikud ja eksperdid.

„Krimmi kuulumist Venemaale ei tunnusta Ühendriigid nüüd ega tulevikus,“ märkis Mattis. „Kuigi Venemaa seda eitab, püüab ta tegelikult jõuga muuta suveräänsete ja vabade riikide piire.

Me jätkame koos liitlastega Venemaa survestamist, et ta täidaks endale Minskis võetud kohustused. Ühendriikide kehtestatud sanktsioonid jäävad jõusse senikaua, kuni Venemaa täielikult ei lõpeta kõiki tegevusi, mis viisid nende kehtestamiseni,“ lubas Mattis. 

Koos temaga jälgisid iseseisvuspäeva paraadi üheksa NATO liikmes- või partnerriigi kaitseministrid või delegatsioonid.

Iseseisvuspäeva tähistamisel hoidis Kiievis korda ümmarguselt 7000 politseinikku. Sellest hoolimata plahvatas kell 14.06 kohaliku aja järgi kesklinnas üsna valitsusehoone lähedal lõhkekeha. Vigastada sai kaks inimest: naine raskemini, mees kergemalt.

„Eriteenistuse operatiivrühm on praegu plahvatuspaigas ja selgitab kõiki asjaolusid,“ ütles Ukraina julgeolekuteenistuse pressiesindaja ajalehele Ukrainskaja Pravda. „Praegu on peamiseks uurimisversiooniks huligaansus.“

Pidustuste jätkumist plahvatus ei takistanud.

Samal teemal

8. september 2017, 20:14
Kiievis sai autopommi plahvatuses surma Kadõrovi „isiklik vaenlane“
24. august 2017, 15:13
Kiievi kesklinnas toimus plahvatus

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee