Gustav Adolfi Gümnaasiumi restaureeritud võimlahoone säilitab vana kujunduseFoto: Teet Malsroos
René Piik 24. august 2017 16:45
Gustav Adolfi Gümnaasiumi (GAG) peahoonest üle tee asub võimlamaja, mille renoveerimisest on räägitud juba pool sajandit. Nüüd sai paljude õpilaste ja õpetajate unistus tõeks ning Väike-Kloostri 2 asuv võimlamaja sai valmis. Lisaks suurele võimlale on seal ka klassiruumid, loengusaalid ja maaalune jõusaal.

„Meie peamaja vastas paiknev võimla oli esimene hoone, mis Eestis võimlaks ehitati. Selle valmimisest on möödas juba üle saja aasta, täpsemalt 105,“ alustab kooli direktor Hendrik Agur. „Tegemist on ajaloolise ehitisega ka seetõttu, et siin korraldati 95 aastat tagasi Eesti esimene korvpallimäng GAGi ja Reaali (Tallinna Reaalkool, toim) õpilaste vahel. Siit sai alguse Eesti korvpall.“

Võimlamaja renoveerimisele kulus suurusjärgus 1,6 miljonit eurot, väidab Agur. „Siin pole midagi standardset.“ Kogu ehituse käigus säilitati võimalikult palju hoone originaalsest kujundusest. Näiteks on võimlast näha rõdu, mis oli viimased aastakümned sisse müüritud ning on alles nüüd avatud vaatajatele. „Terve võimla on üle värvitud originaalvärvides nii, nagu see enne tagasi oli. See-eest tehnoloogilises mõttes on maja väga arenenud,“ lisas Agur.

Renoveeritud majast leiab ka jõusaali, millesse mahub kooli direktori sõnul korraga sisse 12 õpilast. „Eks me ole varemgi vahetustega probleeme lahendanud, ma arvan, et me saame hästi hakkama.“ Jõusaalist mõned meetrid edasi leiab sauna, mille kooli juhtkond soovib ka õpilastele avatuks teha. „Me pole veel täpseid reegleid paika pannud, aga kodukorda tuleb kindlasti sauna osas täpsustada.“

Vahetundides saavad võimlamajas õppivad lapsed minna hoone sisehoovi, mis on suuremas ulatuses murukattega. „Kui õpetajad tahavad, on neil siin võimalik välitunde teha. See on kõigile avatud,“ kommenteerib Agur sisehoovi.

Pool tundi koolimajast väljas

Peamaja kõrval asuva võimlahoone remondiga samal ajal lõpeb Kotzbue õppehoone ehitus. Kalamajas asuvas hoones hakkavad käima GAGi I ja II kooliastme õpilased (1-6. klass). „Kõige kriitilisem osa teekonnast [GAGi peahoonest Kotzbue majja] on vast trammitee ületus,“ arvab kooli direktor. Samas ei usu ta, et teise maja asukoht probleemne oleks. „Sinna minemine võtab aega umbes 10 minutit.“

Uut hoonet rahastas peamiselt haridusamet. Palju ehituseks kulus, ei julge Agur ise öelda: „Seda peab haridusametilt küsima.“ Igatahes läks Kotzbue maja ehitus maksma rohkem kui Väike-Kloostri võimlahoone ehitus. Haridusamet hoone maksumust veel ei kommenteeri.

Kotzbue hoone õppetööst rõhutas kooli direktor eelkõige õppekeskkonda. „Ma kujutan ette, et siin hakkab pool õppetööst toimuma majast väljas. Kindlasti loodame päeva sisse mahutada kõigile vahetunni, mille jooksul tuleb pool tundi koolimajast väljas veeta,“ selgitab Agur kooli plaane.

Uue hoone keskosaks on suur aatrium, mida näeb iga korruse rõdudelt. „Seda ruumi saab kasutada aktusteks ja kontsertideks. Lisaks on seda võimalik välja rentida näiteks linnale mingiteks üritusteks või eraisikutele.“ Agur näeb hoone aatriumis viisi koolile pisut raha teenida. „Aatriumi nelja samba vahele ehitatakse üks prantsuse stiilis orel ka,“ ütleb kooli direktor.