Seisukoht

Valimisliitude probleemistik Tallinnas 

Rein Toomla, politoloog, 24. august 2017 16:23
Munitsipaalvalmistel raha eriti ei loeta. Foto: HEIKO KRUUSI
Valimisliidud Tallinnas ja suuremalt jaolt mujal Eestis on kaks ise asja, vähemasti kolme tõsise erinevusega peavad arvestama nii valijad kui ka valimisliidud ise.

Tegelikult on ka neljas erinevus - see puudutab kohtade jagamist, kuid jätame selle praegu kõrvale.

Samal teemal

Uuringud näitavad, et kohalikel valimistel valija mõtleb rohkem kandidaadi ja tema tegemiste kui erakonna ja tema programmi peale. Kuid valija mõtetesse ja südamesse pääsemiseks peab olema tuntud inimene. Suur linn on anonüümne, paraku ka kandidaatide suhtes. Tallinna valimisliitude esimene probleem seisnebki tuntud kandidaatide vähesuses. Liit moodustatakse üsna kiiresti, tavaliselt ühekordselt ja mis kõige olulisema tundub – inimeste poole pöördutakse ainult selleks, et värvata ta kandidaadiks. Tavaliselt ei jätku aega kaalumaks, kas üks või teine persoon linnajuhtimises osalemisega ka hakkama saab.

Siiski näib Tallina valimisliitude peamine probleem seisnevat kaheksa linnaosa olemasolus, need on ka kaheksa valimisringkonda. Ülejäänud Eesti omavalitsused on üldiselt eelistanud ainult ühte, kus valimisliidu kokkupanija – kes üldreeglina on tuntud tegelane – on suuteline koguma märkimisväärse häältehulga. Niimoodi ületatakse 5%-line künnis ning tõmmatakse volikogusse märkimisväärne hulk oma nimekirjakaaslasi, kelle kogutud hääled jäävad liidri omadest kaugele maha. Kuid kui ringkondi on mitu?

Siit kasvab välja järgmine probleem – kuidas ületada see viieprotsendiline künnis? Oleks Tallinn ainult üks valimisringkond, siis arvatavasti väga suurt muret polekski. Neli aastat tagasi tuli Tallinnas valima umbes 220 000 inimest. Seekord võib tulla mõnevõrra rohkem – kasvõi 16-17-aastaste arvel. Künnise ületamiseks oleks vaja umbes 12 000 häält, võib olla isegi enam. Valimisliidu tuntud liider koguks sellise hulga hääli üle linna võrdlemisi valutult. Kuid ta saab kandideerida ainult ühes valimisringkonnas - see aga tähendab, et ainult esinumbri peale tema kaasvõitlejad loota ei saa.

Praegu tundub, et ainult Edgar Savisaar oleks suuteline koguma just Lasnamäel sellise häältesaagi, et ülelinnaline künnis oleks ületatud. Teistes, tunduvalt väiksemates ringkondades läheks temalgi keeruliseks, Pirital täiesti võimatuks. Ülejäänud valimisliitude esinumbrid peavad närveldama valimispäeva lõpuni, et kas teised kandidaadid suudavad ikka väärikalt esineda. Tõenäoliselt ei suuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee