city24 pilt (city24)

Eestis tegutsevate pankade poolt ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute jääk oli juulis 17,6 miljardit eurot ehk 5,9% suurem kui aasta eest. Varasemate kuudega võrreldes on kasv veidi aeglustunud, mis tuleneb ettevõtete mõnevõrra vähenenud laenamisest. Seevastu majapidamiste laenud kasvavad üha tempokamalt.

Eluasemelaen, kodulaen, anname laenu

Ettevõtete laenu- ja liisinguportfelli jäägi aastakasv aeglustus ja oli juuli lõpus 5,2%. Kasvu aeglustumine ei pruugi siiski tähendada ettevõtete koguvõla kasvu pidurdumist, kuna välismaalt ja valdusfirmade kaudu laenamine, mis paar viimast aastat vähenes, on 2017. aastal taas veidi kasvanud. Laenukasv on keskmisest kiirem olnud põllumajanduse ja metsanduse ning transpordisektoris.

Majapidamiste laenu- ja liisinguportfelli jäägi aastakasv kiirenes juuli lõpuks 6,6%ni. Ligikaudu sama suur on viimastel kvartalitel olnud ka keskmine sissetulekute kasv. Laenukohustuste kasvu kiirenemine suurendaks riski, et majapidamised ei suuda laenu tagasi maksta. Eluasemelaenude nõudlus on suur ja uute eluasemelaenude maht on viimasel kolmel kuul olnud kokku 16% suurem kui mullu samal ajal. Ligi 2/3 ulatuses tuleneb see laenuturu elavnemisest ehk laenulepingute arvu suurenemisest. Kasvanud on  ka  keskmine laenusumma. Sissetuleku ja kindlustunde paranedes on kiiresti kasvanud ka autoliisingute ja tarbimislaenude võtmine.

Eluasemelaenude intressimäärad on 2017. aastal tasapisi tõusnud, kuid on endiselt madalad. 

Suur laenunõudlus on võimaldanud pankadel intressimarginaale veidi suurendada. Võrreldes aasta algusega on antud laenude keskmine intressimäär seetõttu suurenenud 0,3 protsendipunkti 2,4%ni. Ettevõtetele juulis antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli samuti 2,4%.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht kasvas laenu- ja liisinguportfellist endiselt kiiremini. Majanduse ja sissetulekute kiire kasvu perioodile omaselt on jätkunud hoiuste kiire kasv. Hoiuste kogumaht suurenes juulis aastaga 11%, 12,3 miljardi euroni. Kui majapidamiste hoiused kasvasid juulis aastaga üle 8%, siis ettevõtete hoiuste aastakasv oli ligi 15%.

Foto: Scanpix

Loe lisaks: Eluasemelaenude nõudlus on suur

Jaga artiklit

2 kommentaari

E
ehitajaskonnale  /   14:00, 27. aug 2017
Pangalaenu abil saab ehitada ka ebaseadusliku ehitise või ehitada midagi muud hoopis teisel kinnistul.
Nõusolek ümberehituseks võetakse omavalitsuselt, naabritelt ja kaasomanikelt ühele projektile, ehitatakse aga midagi muud, muutes elamu ebaseaduslikuks ehitiseks.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehi...
I
inimkonnale  /   22:25, 24. aug 2017
Õpetussõnad 6:Hoiatus laiskuse ja valelikkuse eest
1 Mu poeg, kui oled hakanud
käendajaks oma ligimesele,
kui oled löönud kätt võõra heaks,
2 kui oled oma suu sõnade pärast
võrku mässitud,
oma suu sõnade pärast kinni püütud,
3 siis tee ometi, mu poeg, enese päästmiseks nõnda,
sest sa oled ju sattunud oma ligimese võimusesse:
mine, alanda ennast ja anu oma ligimest!
4 Ära anna und oma silmadele
ega suikumist laugudele!
5 Päästa end gasellina lõksu eest
või otsekui lind püüdja käest!
6 Mine sipelga juurde, sina laisk,
vaatle tema viise ja saa targaks!
7 Kuigi tal ei ole pealikut,
ülevaatajat ega valitsejat,
8 valmistab ta siiski suvel oma leiva
ja kogub lõikusajal oma toiduse.

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis