Foto: ALDO LUUD
Denes Kattago 23. august 2017 14:52
Narvas paiknev Vene Föderatsiooni konsulaat tellis kohalikult ettevõttelt Sinimägede lahingupaigas asuva Teises maailmasõjas „vabastamise käigus hukkunud“ nõukogude sõdurite monumendi restaureerimise. See ei ole ainus taastatav mälestusmärk Eestis.

Vene peakonsulaat soovib korda teha ka teised Kirde-Eestis paiknevad sõdurite monumendid ja matmispaigad, kirjutab ERRi venekeelne uudisportaal.

Sinimägede mälestusmärgi restaureerimise võttis enda peale Narva firma Gradiens OÜ. Töödega tehti algust 18. augustil. Need algasid selle teisaldamisega, mis tõi kaasa kohalike elanike elava huvi toimuva vastu.

Vaivara vallavanema Veikko Luhalaidi sõnul vald vaid andis loa ehitustöödeks. „Nii palju kui mina olen kuulnud, rahastab töid Vene peakonsulaat.“

Narva peakonsuli kohusetäitja Jekaterina Andrejevskaja kinnitas seda teavet. „Hetkel demonteeritakse monumendi vooderdus, kirjadega graniitplaadid võetakse maha ja pannakse pärast restaureerimist oma kohale tagasi.“

Ta lubab, et memoriaali stiil jääb samaks. Juurde ehitatakse uus trepp ning uuendatakse juurdepääsu. „Restaureerimise eelarve on 10 000 eurot. Töö peaks septembri lõpuks läbi saama,“ ütles Andrejevskaja.

Teise maailmasõja ajal hukkus Narvas ja piirkonnas ligi 70 000 nõukogude sõdurit.

Viimse austusavalduse saavad ka valgekaartlased?

Andrejevskaja sõnul tuli algatus memoriaali remondiks peakonsulaadilt endalt. „Soov on korda teha ka teised Kirde-Eestis asuvad memoriaalid, kuid kõige pealt soovitakse nende olukorraga tutvuda. Teiste monumentide restaureerimiseks konkreetset kava veel pole,“ märgib diplomaat.

Esimese näitena remontivajavatest tuli talle meelde Narva külje all Siivertsis asuv nutuses seisus memoriaal. Sinna on rajatud valgekaartliku kindrali Nikolai Judenitši juhitud Loodearmee ohvitseride ja võitlejate vennashaud. Kuid diplomaat rõhutas, et see on vaid esialgne kava, sest kõigepealt on vaja Sinimägedega ühele poole saada.