Krimi

Lõbu pärast punaseid rakette lasknud pidulist ähvardab trahv või arest (10)

Toimetas Kristin Aasma, 21. august 2017, 18:35
Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Reede õhtul teatati Politsei- ja Piirivalveameti merevalvekeskusele mitmest Harjumaal Haabneeme ja Pringi piirkonnas nähtud punasest signaalraketist. Politseipatrull, merepäästeüksus ja vabatahtlikud merepäästjad selgitasid välja, et rakette lasi 30aastane peomeeleolus mees.

18. augusti õhtul said nii merevalve- kui ka häirekeskus mitmeid kõnesid punase signaalraketi kohta, mida nähti nii Haabneeme kui ka Pringi kohal. Merevalvekeskus saatis võimalikku õnnetuspiirkonda kontrollima piirivalvekaatri ja Tallinna Vabatahtliku Merepäästeühingu kaatri, edastas Põhja prefektuur.

Rakette lasknud mehe suhtes alustati väärteomenetlus karistusseadustiku § 269 alusel. Punase signaalraketi ebaseadusliku laskmise eest võib karistada kuni 400eurose rahatrahvi või arestiga.

Merevalvekeskuse juhtivkoordinaatori Annika Malva sõnul sai olukord lahendatud tänu heale koostööle erinevate üksuste vahel. „Signaalrakettide mõtlematu kasutamine on vastutustundetu tegu, kus otsingu- ja päästetöödele kaasatakse mitu merepäästeüksust. Operatsiooni lahendamisele kulub keskmiselt 3-4 tundi,“ sõnas Malva. Keskmiselt algatatakse punase raketi tõttu aastas ligi 15-20 otsinguoperatsiooni, kus merepäästeüksused otsivad võimalikku abivajajat. Hiljem on selgunud, et tegelikult lasti rakette põhjuseta.

Punase signaalraketi näol on tegemist rahvusvahelise hädasignaaliga. „Kui merevalvekeskus või häirekeskus saavad infot punasest raketist, siis saadab merevalvekeskus koheselt merepäästeüksused seda kontrollima. Eelmisel nädalavahetusel teatati punasest signaalraketist kokku neljal korral – kolmel korral selgus, et rakett lasti maismaalt,“ rääkis Malva.  

2017. aastal on merevalvekeskusele punase signaalraketi märkamisest teatatud 23 korral. Varasematel aastatel on selliseid teateid aastas olnud umbes 30. Neist umbes pooltel kordadel alustatakse koheselt ka otsingu- ja päästetööd, teistel kordadel on suudetud võimalik hädaolukord välistada.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee