Eesti uudised

Propastop: Kremli meedia ässitab Euroopat Eestile sanktsioone kehtestama (24)

Õhtuleht.ee, 21. august 2017, 17:19
Foto: Ekraanitõmmis
Augustis jõudis Venemaa teleuudistesse Eestit puudutav teema, mis meil veel suuremat tähelepanu pole leidnud. Nimelt räägitakse kremlimeelses meedias võimalusest, et Euroopa võiks hakata Balti riike natsismi soosimise pärast korrale kutsuma, ehk koguni ka majanduslike sanktsioonidega karistama, kirjutab Kaitseliidu vabatahtlike blogi Propastop.

Teema sai avalöögi 21. juulil, kui portaal Izvestija avaldas intervjuu europarlamendi liikme Jiří Maštálkaga. Loos kõneleb Tšehhi poliitik kavatsusest esitada Euroopa Parlamendile resolutsioon, mis taunib fašismi toetamist Baltimaades ja soovitada nende riikide vastu kasutusele võtta sanktsioonid. Artiklis esitatakse natsismi soosimise näidetena Eestis Sinimägede kokkutulekut ja veebruarikuist tõrvikurongkäiku Tallinnas.

Samal teemal

9. augustil jätkasid teemaga Venemaa telekanalid NTV ja Pervõi, lisades natsismi toetamise näitena NATO poolt avaldatud Balti metsavendade video. Teemat laiendatakse mitme kremlimeelse kõneisiku kommentaariga. Viidatakse ka Euroopa kriitikale Poola kohtusüsteemi ümberkorralduste suhtes ja avaldatakse lootust, et ehk muutub nii ka Balti riikide karistamine tõenäolisemaks.

Propastopi hinnangul tundub juhtum hetkel Kremli spinnina, katse teemat suureks puhuda, ebamääraste süüdistustega Balti riike mustata ja Euroopa ühtsust kõigutada.

Kuigi süüdistusi võib pidada absurdseteks ja toodud näiteid naeruväärseteks, tuleb seekordset inforünnakut pidada mitmel põhjusel siiski viimase aja üheks ohtlikumaks.

Nii on teemasse kaasatud mitmed Lääne inimesed ja institutsioonid. Kuigi Maštálka on Tšehhi kommunistliku partei poliitik, kelle Venemaad pooldavatest vaadetest annab tunnistust Putinilt autasu saamine 2016. aastal, rõhutatakse kõigis lugudes tema kuulumist Euroopa parlamenti ja vasakpoolseid koondavasse fraktsiooni. Videos saab sõna ka Manuel Oxenreiter, Saksa ultraparempoolse väljaande toimetaja ja sage arvaja Kremli propagandakanalites. Lääne nimede kaasamine lisab loole tõsiseltvõetavust. Koos tugevate märksõnadega “natsid”, “sanktsioonid” ning provokatiivse teemapüstitusega “EL hakkab iseenda liikmeid karistama” on inforünnakul potentsiaali jõuda Lääne meedia huviorbiiti. Seda enam, et näiteks Ungari puhul on selliseid menetlusi juba algatatud, põhjenduseks Euroopa põhiväärtuste rikkumine.

Ohu märgiks võib pidada ka teema jõudmist veebiportaalidest teleuudistesse. Venemaa meedias on telekajastus märk, et juhtumit peetakse oluliseks ja sellele võib oodata järge. Samuti on näha, kuidas teemat õhutatakse Venemaa ametiisikute poolt, hiljuti on sõna võtnud nii duuma väliskomisjoni esimees Leonid Slutski kui välisminister Sergei Lavrov.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee