(Teet Malsroos)

Üldmulje presidendi 20.augusti kõnest oli rahutukstegev. Ennekõike jäi meelde okupatsiooni korduv rõhutamine. Tuli meelde Hemingway lause – pidu sinus eneses -, kui presidendi kõnes oli juttu okupatsioonist sinus eneses.

Igatahes üsna uudne lähenemisnurk. Selline kõne oleks olnud tavapärane 20 aastat tagasi. Nüüd on juba üks inimpõlv möödas, kuid president toob uuesti välja okupatsiooni teema. Kuigi ta ei selgitanud, milles probleem seisneb, aga küllap ta on  märganud rahutukstegevaid märke. Kõige rohkem lävib ju poliitikutega, ilmselt on ta midagi märganud poliitikute hulgas, mis teda teeb rahutuks. Me ei saa idameheks olemisest lahti. Kui NLiidu ajal vaadati seal meid kui läänlasi, siis nüüd vaadatakse meid Euroopas kui idalasi. Milles eneseokupatsioon seisneb, on raske ütelda: alavääristav käitumine; mõtteviis, et oh mis meie nüüd; las keegi teine ütleb, mida peame tegema… Me ei oska öelda sirge seljaga ja resoluutsed.

Kõnes oli ilus mõte, et poliitika on eestvedamise kunst. Meie poliitikud ei suuda aga olla eestvedajad, vaid sörgivad sabas.

Et president rääkis ka rahva tervisest ja riigikassa täitmisest - poliitikute kogukond ootabki täpsemaid sõnastusi. Tahetakse kuulda midagi oma oponentide suhtes, mitte aga iseenda kohta. Oli aimata, mida president mõtleks, küllap Jevgeni Ossinovski vaidleks sellele vastu. Alkoholiaktsiis võib mingil hetkel täita riigikassat, aga ei pruugi. Tervishoiulised tulemused ilmnevad alles 10-20 aasta pärast.

Kokkuvõttes - väga hea kõne oli, kuigi natuke pikavõitu. Võrdleks seda talvise aastapäevakõnega. Salamisi tahaks teada, kellega ta koos neid kõnesid koostab, igatahes on tal head abilised.

Jaga artiklit

62 kommentaari

T
tulevane EKRE valija  /   21:35, 21. aug 2017
Eesti kvoot on null, valimistel näeme! Oma kodu kaitseks, anname tuld!
Ü
Ütleks  /   15:31, 21. aug 2017
Eks ta hädaolukorras pukki istutatud külvivolinikulaadne toode ole. Vahe selles, et lisaks tuleb teda surmani potitada.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis