OHVRITE MÄLESTUSEKS: La Ramblal on linnaelanike loodud mälestustähis terrorirünnakus hukkunuile.Foto: Reuters/Scanpix  
Tõnis Erilaid 21. august 2017 04:00
Eile oli Barcelonas maailmakuulsas Sagrada Família katedraalis mälestusmissa Kataloonia terrorirünnakuis hukkunud 14 inimesele. Samal ajal otsis politsei ikka veel taga Barcelonas La Rambla bulvaril inimestele otsa kihutanud valge kaubiku juhti ja mõned Hispaania väljaanded kirjutasid, et terroristide kavatsus olnud just Sagrada Família õhkimine.

Sellest ei tulnud midagi välja, kui terroristide pommivabrik paarisaja kilomeetri kaugusel Barcelonast Alcanari linnas õhku lendas. Uurijate andmeil oli seal koduste vahenditega valmistatud võimsat lõhkekeha. Sarnast kasutati rünnakuis Pariisis ja Brüsselis ning CNNi kinnitusel hüütavat seda „saatana emaks“.

Pärast plahvatust olid terroristid sunnitud valima lihtsama võimaluse – rammima autodega süütuid inimesi. Barcelonas hukkus 13 ja vaid paar tundi hiljem Cambrilsis üks inimene.

OHVRITE MÄLESTUSEKS: La Ramblal on linnaelanike loodud mälestustähis terrorirünnakus hukkunuile. Foto: Reuters/Scanpix  

Hispaania siseministeeriumi teatel on tosinast marokolasest või nendega seotud inimesest koosnenud terrorirühmitus nüüd laiali pekstud. Jooksus on veel inimesed alla ajanud kaubiku juht.

Kahtlustatakse, et tegu on 22aastase Marokos sündinud Younes Abouyaaqoubiga, kes kasutas kaubiku rentimisel võltsdokumente. Peale tema on tagaotsitavaks kuulutatud Prantsusmaa piiri lähedal asuva linnakese Ripolli mošees tegutsenud imaam.

Just Rippolis elas hulk terrorirühmituse liikmeid ja imaam Abdelbaki Es Satty olevat neid innustanud terrorirünnakuiks. Nende leidmiseks on kõigile teedele asetatud kontrollpostid ja politsei hoiatab, et tavaliselt minuteid kestev sõit ühest linnast teise võib nüüd venida kontrolli tõttu palju aeganõudvamaks. 

Imaami korter otsiti laupäeval läbi, kuid mošees ütlesid tema kolleegid, et pole imaami näinud juunist saati. Ta olevat teatanud, et läheb tagasi Marokosse. Samas on andmeid, et mõni päev enne terrorirünnakuid olevat ta Hispaaniasse tagasi tulnud ja võimalik koguni, et tema oligi üks Alcanari pommivabriku plahvatuses hukkunuist.

Mošee vaimulikud ja seda külastavad islamiusulised mõistsid terrorirünnaku teravalt hukka nagu ka sajad moslemid, kes kogunesid nädalalõpul La Rambla bulvarile kerkinud mälestuspaiga juurde miitingule.

Missal ka kuningas ja kuninganna

Sagrada Família mälestusmissal osalenud kuningas Felipe ja kuninganna Letizia käisid varem haiglas lohutamas terrorirünnakus vigastatud inimesi. Eilsetel andmetel on haiglas olevaist vigastatuist 12 kriitilises ja 25 raskes seisus. Missal oli ka Hispaania peaminister Mariano Rajoy. Turvatoimed olid viimseni pingutatud. Märksa vähem oli politseid ja turvamehi näha siis, kui kuningas ja kuninganna asetasid laupäeval La Ramblal pärja.

Hispaanias elab ümmarguselt kaks miljonit moslemit, iga neljas neist Kataloonias. Valdavalt on tegemist Maroko juurtega või sealt äsja tulnud islamisulistega.