Maailm

Räige veretöö Surgutis: Islamiriigi teatel oli tegemist nende terroristiga (6)

Tõnis Erilaid, 21. august 2017 04:00
ISLAMIRIIGI TERRORIST? Politsei on kurjategijast jagu saanud. Seda, kas tegu oli terroriaktiga, tuleb uurijatel veel selgitada.Foto: CrimeRussia,com
Laupäeval kella 11 paiku tormas Venemaal Surguti kesklinnas mustis rõivis maskistatud mees pussitama juhuslikke möödujaid. Seitse inimest sai vigastada, neli neist väga raskelt. Politsei lasi mehe kohapeal maha. Juba nelja tunni pärast teatas  infoportaal Amaq, et tegu oli Islamiriigi sõdalase kättemaksuaktsiooniga. 

Enne pussitamist istus mees rahulikult ühes välikohvikus, rüüpas limonaadi ja hammustas saia, rääkis pealtnägija portaalile Znak.com. „Siis vaatas ta oma telefoni, kargas püsti ja jooksis Severnõi kaubanduskeskusesse,“ räägib pealtnägija.

Valvekaamerate videolt on näha, kuidas ta viskas seal koridoris seljakoti põrandale, rõivastus kiiresti ümber, tõmbas maski pähe ja kallas põrandale mingit kergestisüttivat vedelikku. Pani sellele tule otsa ja jooksis välja.

Tema esimene ohver oli kaubanduskeskuse juures pangaautomaadist raha võtnud naine.

ISLAMIRIIGI TERRORIST? Politsei on kurjategijast jagu saanud. Seda, kas tegu oli terroriaktiga, tuleb uurijatel veel selgitada. Foto: CrimeRussia,com

Politseinikud jõudsid kurjategija jälile ja lasid ta kohapeal maha. Mehel oli kõhule seotud punane kotike, milles arvati peituvat lõhkeainet ja kohale kutsuti demineerija.

Sotsiaalmeedias levis peaaegu kohe hirmu ja õuduse lugusid. Räägiti kolmest pussitajast, hirmunud müüjad panid uksed kinni kõigis ümberkaudsetes poodides ja kohvikutes. Levis jutt, et osa põgenema pääsenud pussitajatest oli vigastanud inimesi ka teistes linnajagudes.

Ja siis tuligi Islamiriigi teade, mis kulutulena levis kõigis Venemaa meediaväljaannetes. Infoportaalid Lenta.ru ja Life.ru teatasid, et Surguti kesklinna pussitaja nimi olevat Bobitšev Abdurahmanov, 23aastane Kesk-Aasia päritolu mees, keda peetakes vaimsete häiretega inimeseks. Mõne aja pärast info muutus – pussitaja olnud Dagestanist pärit 19aastane Artur Gadžijev, kindlasti mitte vaimuhaige, aga kelle isa olevat ekstremistlike kalduvustega.

Selgusetuks jäi, miks pussitaja ikkagi maha lasti selle asemel, et teda vahistada. Esimesena jõudis tema juurde liikluspolitseinik, kes oli mehe juba maha surunud, räägivad Surguti infoportaalid. Lasud kõlasid alles pärast seda. Politsei olla põhjendanud, et mees püüdis vastupanu osutada ja seepärast tuli relva kasutada.

Venemaa uurimiskomitee kõhkleb esialgu, kas tegemist ikka oli terrorismiga, veel vähem Islamiriigi sõdalasega. Kriminaalasi alustati tavalise tapmiskatse paragrahvi järgi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee