Barcelona terrorirünnakus hukkus 14 ja sai vigastada 120 inimest.Foto: AP / Scanpix
Õhtuleht.ee 20. august 2017 15:32
Rootsi Maakaitsekõrgkooli uurija Magnus Ranstorpi hinnangul on Turu ja Barcelona terrorirünnakud on omavahel seotud marokolaste terrorismivõrgustiku kaudu.

"Marokolaste terrorivõrgustik ulatub Barcelonast Turuni. Võrgustik saab alguse Põhja-Aafrika rannikulinnadest Ceuta ja Melilla ja ulatub Hispaania, Prantsusmaa ja Brüsseli kaudu põhjamaadesse. Rootsis on teatud terrorirünnakutel samuti Maroko taust," vahendas Ranstorpi sõnu Ilta-Sanomat.

Melilla ja Ceuta on Hispaaniale kuuluvad autonoomsed linnad Põhja-Aafrikas, mis annavad tooni oma radikaliseerumise poolest ja kust on läinud palju võitlejaid ISIS-e ridadesse.

Kui vaadata, millised probleemid on Hollandis, Belgias ja Hispaanias, siis joonistub selgelt välja marokolaste mõju, tõdes Ranstorp, kelle hinnangul on marokolastest tulnud Euroopas terrorismi selgroog.

"Põhja-Aafrikast pärit terroristidest on tulnud probleemi selgroog ning nad juhatavad terrorirakukesi nii Rootsis kui ka teistes riikides," ütles ta.

Barcelonas inimesi rünnanud kahtlusalune on 17-aastane Moussa Oukabir, kelle vend Driss vahistati neljapäeval, kui ta pöördus ise Ripolli politseisse. Driss Oukabir on Maroko päritolu Prantsuse kodanik. 

Turu linnas toimunud rünnaku peamine kahtlusalune on samuti Maroko päritolu mees.