Ostlemine Prisma toidupoesFoto: Aldo Luud
Toimetas Greete Kõrvits 18. august 2017 12:40
Eesti suhtes alati kriitiline Lotila teeb Iltalehti veergudel väikest hinnavõrdlust. Tulemuseks leiab ta, et kuigi Soomes toidukaupade hinnad järjest langevad, siis Eestis need muudkui tõusevad.

20 toiduainest kokku pandud ostukorv maksis Helsingi Idakeskuse Prismas 38,07 eurot. Tallinna Kristiine Keskuses Prismas 46,99 eurot, Ülemiste Keskuse Rimis 43,58 eurot ja Stroomi Keskuse Maximas 46,34.

Prisma on soome toidupoodide kett, mis tegutseb mõlemas riigis. Prisma tegevdirektor Jussi Nummelin märkis, et Eesti kaupadele lisab hinda transport, aga ka palga- ja kohaliku tooraine hinna tõus. Nummelin tuletas siiski meelde, et Euroopa Liidu keskmisele jääb Eesti toidukorvi hind siiski alla (90% keskmisest), soomlaste oma on aga keskmisest kallim (120% keskmisest).

Iltalehti arutleb, et üks põhjus võib olla ka Eesti toidukettide omatoodete vähesus (näiteks Prisma Rainbow ja Rimi Basic tooted).

Ostukorvis on kakskümmend toodet ning need on järgmised:

Rukkileib

Kilo juustu

Liiter piima

Munad (10 tk)

Kilo võid

Kilo seahakkliha

Kilo kanafileed

Pakk toorjuustu (200 g)

Liiter laktoosivaba jogurtit

Liiter tavalist vaniljejäätist

Kilo kartuleid

Kilo banaane

2 kilo nisujahu

Kilo suhkrut

Tuunikalakonserv

Liiter apelsinimahla

Poolekilone pakk kohvi

Kilo vaarikamoosi

0,33-liitrine õlu

Kilekott, kuhu ostud pakkida

Üks asi, mis silma hakkab, on toidukorvi lisatud laktoosivaba jogurt. Õhtulehe toimetuses spekuleeritakse, et ehk pole laktoosivaba jogurt lihtsalt eestlaste seas laialt tarbitud? Seega oleks tegemist n-ö luksuskaubaga. Jäätise kohta pole laktoosivabadust märgitud. Kiire võihinna kontroll Soome Prisma kodulehel näitab tõepoolest, et poolekilose paki Valio võid saab tõepoolest vaid 2,39 euro eest. Sama pakk maksab Eesti Prismas 5,45 eurot. Ka odavamad võisordid ei jõua hinna poolest järele. 2,39 euro eest saab Prismast näiteks 250-grammise ehk poole väiksema paki E-Piima võid. Soome Prisma koduleht kuulutab ka, et on toidukaupade hindu äsja alandanud.