Maailm

Uudis täiendamisel! Barcelonas viibijad, kirjutage meile online@ohtuleht.ee! 

VIDEOD, FOTOD, OTSEBLOGI | Barcelonas sõitis kaubik inimeste hulka, hukkus 13 inimest, pärast keskööd toimus teinegi rünnak (189)

Toimetasid Kristin Aasma, Denes Kattago, Maria Rozbaum, Greete Kõrvits, 18. august 2017 23:38
Barcelonas sõitis 17. augustil kaubik rahva sekka.Foto: AFP / Scanpix
Hispaanias Kataloonia pealinna Barcelona turistiderohkel La Rambla tänaval sõitis neljapäeva õhtupoolikul kaubik inimeste sekka. Hispaania politsei kinnitusel on hukkunuid vähemalt 13, kirjutas El País. Viga on saanud 130 inimest. Väikebuss sõitis suure kiirusega - 80 km/h. Hukkunute arv võib tõusta. Kaubiku juht oli praegustel andmetel teismeline noormees.

Politsei vahistas mehe, kelle nimi oli rentimisel kasutatud dokumentidel. Ta on Marokost pärit 20aastane Driss Oukabr, kel Hispaania pass. Samas on mees politseile öelnud, et tema ei ole terroriteoga seotud ning väidab, et ta dokumendid varastati. Teine kahtlusalune leiti mõni tund pärast terrorirünnakut autost surnuna. Politsei otsis 18-aastast Moussa Oukabiri, Driss Oukabiri nooremad venda, kes varastas Drissi dokumendid. Moussa Oukabir oli praeguse info kohaselt tõenäoliselt surmasõiduki juht.

Kahtlusalune Moussa Oukabir Foto: @MetroUK / Twitter

Terrorirünnaku eest võttis vastutuse Islamiriik. 

Täna kell 01.20 üritasid terroristid Audi A3-marki autoga rünnata jalakäijaid Cambrilsi linnas. Cambrils on rannakuurort 120 kilomeetrit Barcelonast. Kuus jalakäijat ja üks politseinik said viga. Politsei lasi viis terroristi maha. Ründajad kandsid valepommivöösid, millele olid teibiga veepudelid külge kleepinud. Mingeid teadaolevaid varasemaid seoseid nendel viiel terrorismiga ei olnud. Hiljem tuli kohalikult päästelt teade, et üks naisterahvas Cambrilsis sai siiski surma.

Eesti välisministeerium ei ole saanud Hispaania ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleks Barcelona kesklinnas toimunud rünnakus kannatada saanud.

Barcelonas viibivatel eestlastel soovitab välisministeerium vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. Barcelonas viibivatel eestlastel palutakse anda lähedastele teada, kui nendega on kõik korras.

Õhtulehe lugeja! Kui viibid Barcelonas, kirjuta meile online@ohtuleht.ee.

Rahvas on järjekordsest rünnakust šokis. Võimudelt nõutakse rohkem tegusid seoses pagulaskriisiga.

23:37
Kristin Aasma

BBC teatel on kindlaks tehtud, et Moussa Oukabir oli üks Cambrilsis tapetud meestest.

17:00
Greete Kõrvits

HOIATUS: HÄIRIVAD KAADRID. La Vanguardia avaldas video sellest, kuidas Cambrilsis üks terroristidest maha lasti. Ei sobi vaatamiseks nõrganärvilistele.

16:52
Greete Kõrvits

Kohaliku politsei andmetel tappis Cambrilsi viiest terroristist neli üks politseinik.

16:32
Greete Kõrvits

Politsei pressikonverentsil käidi välja ka teooria, et Barcelonas kaubikut juhtinud isik võis hoopiski sealt edasi põgeneda Cambrilsi, kus ta koos teistega tapeti. Samuti peab kohalik politsei väga tõenäoliseks, et nii Barcelona, Cambrilsi kui Alcanari intsidendid on omavahel seotud. Alcanari linnas plahvatas täna üks elumaja. Politsei uurib, kas sealt võidi ülejäänud rünnakuid koordineerida.

16:22
Denes Kattago

Berliini võimud keeldusid linna ühte tuntuimat sümbolit, Brandenburgi väravaid Hispaania lipuvärvidesse valgustama. Nii on varem tehtud mitmetes Lääne-Euroopa linnades solidaarsuse märgiks. Põhjuseks tuuakse senati otsust, et värviline illuminatsioon toimub vaid Berliini partnerlinnade puhul. 

Ka 3. aprillil kui toimus rünnak Peterburi metroos, väravaid Vene lipuvärvidesse ei illumineeritud.

16:11
Greete Kõrvits

BBC väitel on neljast vahistatust kolm Marokost, üks aga Hispaania kodanik.

16:00
Greete Kõrvits

Barcelona politsei esindaja ütles pressikonverentsil, et ehkki politsei on vahistanud neli kahtlusalust, ei ole nad tabanud isikut, kes võis rünnakute planeerija olla.

14:52
Greete Kõrvits

Politsei on nüüdseks vahistanud neli inimest. Vigastatute hulk on tõusnud 130ni.

13:39
Denes Kattago

Kataloonia autonoomse piirkonna president Carles Puigdemont i Casamajó ütles raadiole RAC1, et tema arvates oli terrorirünnak "suunatud mitte turismi, vaid meie elustiili vastu". "Me kõik ju reisime, õpime huviga uusi asju," ütles Puichemon.

Ta märkis, et ta oli "meeldivalt üllatunud", kui nägi turiste Barcelona kesklinnas "rünnaku sündmuskoha lähedal". Ta ütles, et see on hea märk.

13:33
Greete Kõrvits

Kataloonia pääste teatab Twitteris, et üks Cambrilsis viga saanud naisterahvas suri.

13:25
Greete Kõrvits

Tuhanded inimesed kogunesid vaikuseminutiks Barcelona peaväljakule. Kohal olid ka kuningas Felipe, peaminister Mariano Rajoy ja Kataloonia president Carles Puigdemont.

13:02
Greete Kõrvits

12:54
Greete Kõrvits

HISPAANIA TAGAOTSITUIM KURJATEGIJA: teismeline poiss Moussa Oukabir. Praegustel andmetel varastas ta kaubiku hankimiseks oma vanema venna Driss Oukabiri dokumendid. Erinevad väljaanded pakuvad tema vanuseks kas 17 või 18 aastat. Poiss põgenes sündmuskohalt. Vanem vend jääb esialgu veel vahi alla, ehkki kinnitab, et ei teadnud midagi.

11:57
Denes Kattago

Hispaania politsei avalikustas Barcelonas La Rambla rünnakus kahtlustatava veokijuhi nime. Selleks on 17-aastane Moussa Oukabir, teatab The Guardiani blogi.

11:18
Greete Kõrvits

Austraallane Tony Cadman otsib taga rünnakus kadunud lapselast Julian Alessandrot. Rünnaku paanikas ja rahva põgenemisel kadus seitsmeaastane ema silmist, seejärel sai ema kaubikult löögi ja viibib nüüd haiglas.

10:38
Greete Kõrvits

Driss Oukabir, kes praegu on kahtlusalusena vahi all, väidab politseile, et tema juhiluba varastati, et mõrvatöös kasutatud kaubik rentida.

10:18
Greete Kõrvits

Täna pärast keskööd üritas teine rühm terroriste kuritööd toime panna, seekord Cambrilsi kuurortlinnas, mis asub Barcelonast 120 kilomeetri kaugusel. Kuus jalakäijat ja üks politseinik said viga, kui terroristid Audi A3-marki autoga rahva sekka kihutasid. Politsei lasi viis terroristi maha. Mõnedel neist kandsid väidetavalt pommivöösid. Mingeid varasemaid teadaolevaid seoseid nendel viiel äärmuslusega ei olnud.

09:53
Greete Kõrvits

BBC vahendab kohaliku raadiojaama uudist, et Kataloonias Ripolli linnas arreteeriti isik, kel arvatakse rünnakuga mingi seos olevat.

09:32
Greete Kõrvits
09:15
Marge Sillaots

Cambrilis vigastada saanutest viis on haiglas, ühe olukord on kriitiline, kahel tõsisemad ja kahel vähem tõsised vigastused.

09:12

Kõik, kes soovivad teada saada piirkonnas viibinud lähedaste olukorrast, palutakse helistada alloleval numbril. 

08:42
Maria Rozbaum

Teise rünnaku ärahoidmise operatsiooni käigus sai kannatada 7 inimest, nende hulgas politseinik. 5 pommivöid kandvat terroristi tehti kahjutuks.

07:20
Maria Rozbaum

Kohaliku politsei sõnul on hetkel olukord kontrolli all, kuid otsitakse veel üht kahtlusalust, kes liigub ilmselt jalgsi.
Väidetavalt pidi rünnakule järgnema veel teinegi, mille politsei suutis ära hoida. Teine rünnak pidi plaanikohaselt esimesest suurem tulema.

07:01
Maria Rozbaum

Nestor mõistis hukka Barcelona terroriakti ja avaldas kaastunnet Hispaania rahvale

Riigikogu esimees Eiki Nestor mõistis hukka Hispaanias Barcelona Ramblase turistipiirkonnas toimunud terrorirünnaku ning avaldas kaastunnet Hispaania rahvale, hukkunute ja kannatanute lähedastele.

„Oleme mõtetes Hispaania rahvaga. Südamlik kaastunne hukkunute lähedastele ja kõigile, keda see brutaalne rünnak puudutas,“ ütles Nestor ja soovis rahvamassi sõitnud veoki ette jäänud vigastatutele kiiret paranemist.

Nestori sõnul ei vali terroristid rünnaku vahendeid ega ohvreid. „See on alatu ja jõhker, et kannatanuteks on süütud inimesed, kes ei saa ega suuda ennast toore terroriakti eest kaitsta,“ ütles Nestor.

Riigikogu esimehe sõnul peavad kõik Euroopa Liidu riigid hoidma kokku ja seisma selle eest, et meie ühised väärtused püsiksid ja inimesed tunneksid end turvaliselt.

06:58
Maria Rozbaum

Mõnikümmend minutit tagasi tulid teated, et viiendana tabatud terrorist oli kinni püüdmise hetkel liikunud jalgsi ning püüdnud tänaval inimesi pussitada.

06:57
Maria Rozbaum

Ametnike sõnul sai terrorirünnakus kannatada inimesi 18st riigist - Prantsusmaalt, Saksamaalt, Hispaaniast, Hollandist, Argentiinast, Venetsueelast, Belgiast, Austraaliast, Ungarist, Peruuust, Rumeeniast, Iirimaalt, Kreekast, Kuubalt, Makedooniast, Hiinast, Itaaliast ja Alžeeriast.

06:52
Maria Rozbaum

Veidi enne nelja teatas politsei, et viies terrorist on politsei poolt läbi viidud operatsiooni järel raskelt haavatud.

06:49
Maria Rozbaum

Öösel soovitati Barcelona inimestel kodudes püsida, sest linnas olid käimas ulatuslikud politseioperatsioonid. Elanike sõnul oli öösel kuulda laske. Kella 3 paiku selgus, et politsei oli maha lasknud kokku 4 terroristi.

00:35
Kristin Aasma

Barcelonas elav eestlanna ütles, et taksod on terve öö tasuta. Välja kuulutati kolmepäevane lein. Katalaanid on kokkuhoidev rahvas ning inimesed seisavad järjekorras, et vigastatutele verd loovutada. Tegutsevad vabatahtlikud. Inimesed pakuvad La Ramblale lõksu jäänud turistidele öömaja ja toitu.

00:23
Kristin Aasma

Kolmas kahtlusalune on seni tabamata.

00:17
Kristin Aasma

Terrorirünnaku eest on võtnud vastutuse Islamiriik.

00:15
Kristin Aasma

Üks terroris kahtlustatud tagaotsitav leiti autost surnuna, kui politseinikud püüdsid mõni tund pärast terrorirünnaku toimumist peatada sõidukit, milles mees oli. Pole teada, kas ta hukkus politsei kuulidest või tegi ta enesetapu, kirjutas El País.

22:32
Denes Kattago

Kokku on üle 90 ohvri: 13 surnut, vigastatute arv tõusis 80 inimeseni, 15 neist on raskes seisus.

22:06
Denes Kattago

Tänases terrorirünnakus kahtlustatavana vahistatud Driss Oukabir on ka varem Figuerese vanglas istunud, kust ta lahkus 2012. aastal.

Avaldati ka fotogalerii sündmuskohalt La Rambla tänaval. 

21:56
Denes Kattago

Ajalehe La Vanguardia teatel on üks terroristidest likvideeritud.

21:51
Denes Kattago

Lõpuks politsei kinnitas 13 surma saanut. 

21:47
Denes Kattago

Üks pealtnägija tunnistas El Paísile, et nägi tänaval vähemalt kuute surnut, keda ei saanud enam aidata.

21:43
Denes Kattago

USA president mõistis Kataloonia pealinnas toimunu hukka ja ütles, et on vajadusel valmis abi pakkuma. Samuti soovis ta inimestele jõudu-jaksu ja avaldas neile armastust. 

21:37
Denes Kattago

Kataloonia politsei lükkas ümber teate pantvangide võtmisest. Enne teatati, et kaks kurjategijat barrikadeerusid türgi söögikohas. Endiselt on ametlikel andmetel vaid üks hukkunu.

El País kirjutab, et Barcelona haiglatesse on viidud vähemalt 64 inimest.

21:18
Kristin Aasma

"Mõistame karmilt hukka selle jõhkra terrorirünnaku. Sellistel ebainimlikel rünnakutel ei ole kohta meie maailmas," ütles välisminister Sven Mikser. "Avaldan siirast kaastunnet rünnakus kannatanute peredele ja lähedastele ning kogu Hispaania rahvale." 

Välisministeerium ei ole saanud Hispaania ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleks Barcelona kesklinnas toimunud rünnakus kannatada saanud.

Barcelonas viibivatel eestlastel soovitame vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. Samuti palume Barcelonas viibivatel eestlastel anda lähedastele teada, kui nendega on kõik korras.

21:04
Kristin Aasma

Peaminister Jüri Ratas avaldas kaastunnet Hispaania rahvale Barcelonas toimunud terrorirünnaku järel. “Mõistan selle brutaalse rünnaku karmilt hukka, see on rünnak meie kõigi ühiste väärtuste vastu,“ ütles peaminister Ratas. "Avaldan siirast kaastunne kõigile kannatanutele ja hukkunute lähedastele ning kogu Hispaania rahvale.“

20:39
Denes Kattago

Hispaania meedia avalikustas surmafurgooni üürinud mehe nime ja foto. Mehel on araabia nimi, kuid Hispaania pass. Väidetavalt on tema nimi Driss Oukabir. Politsei pole seda infot veel kinnitanud. Pole ka selge, mis olid tema motiivid ja kas ta oli ka ise roolis.

20:08
Kristin Aasma
20:02
Denes Kattago

Nüüd räägitakse juba 13 hukkunust. Väikebussi juht üritas võimalikult suurele inimeste hulgale pihta saada. Tal õnnestus peatumata 600  meetrit maha sõita.

19:57
Kristin Aasma

Hispaania politsei on kinnitanud, et vähemalt kolm inimest on saanud surma, kirjutab El Pais.

19:50
Denes Kattago

Politsei otsib ka teist väikebussi, mille kurjategijad rentisid põgenemiseks. 

19:49
Denes Kattago

Politsei ei kinnita veel terrorirünnakut, kuid on aktiveerinud kiirreageerijad. Raskerelvis politseinikud otsivad kurjategijate kaasosalisi. Politsei kinnitas, et on söögikohas oleva kahtlustatava sisse piiranud, teatav Agence France-Presse. Muud allikad pole seda veel kinnitanud.

Varem oli teatatud, et kahtlustatav (või kaks) on terrorirünnaku lähistel asuvas türgi söögikohas nimega Luna de Istanbul võtnud pantvange.

19:44
Denes Kattago

Pealtnägija Ethan Spibey ütles Sky Newsile, et äkitselt algas tõeline kaos. "Inimesed hakkasid karjuma, käisid kõvad paugud. Hakati lihtsalt poodidesse sisse jooksma, ühes kõrvaltänavas, kus meie redutasime oli ka väike trügimine."

Spibey lisas, et kümned inimesed otsisid varju lähedal asuvast kirikust. "Nad on lukustanud uksed, sest ei olda kindel, kas kurjategija(d) on kinni püütud. Kirik on lukustanud uksed ja öelnud inimestele, et nad ootaks sees."

19:33
Denes Kattago

Hispaania peaminister Mariano Rajoy ütles, et ta on kohalike võimudega kontaktis ning hetkel on prioriteediks vigastada saanute abistamine.
Intsident leidis aset Euroopa suurimas reisisihtkohas Barcelona turismihooaja tippajal - aastas külastab seda vähemalt 11 miljonit turisti.

19:32
Kristin Aasma

Daily Mail teatab neljast hukkunust ja neljast terroristide poolt pantvangi võetud inimesest restoranis.

19:27
Denes Kattago

Rahvahulga sekka sõitnud väikebussi juht põgenes sündmuskohalt. Politsei on õnnetuspaiga eraldanud ja sulgenud ümberkaudsed poed, metroo- ja rongijaamad. Inimestel on palutud piirkonnast eemale hoida, et mitte segada päästeteenistuste tööd. La Rambla kohal tiirutab kopter.

19:15
Denes Kattago

CNNi teatel sõitis väikebuss jalakäijate alal kiirusega 80 km/h.

19:15
Kristin Aasma

Barcelonas viibiv eestlanna Siiri Liiva kirjutab Facebookis: „Korraga tormas kiljuv rühm inimesi meie söögikohta sisse ja teenindajad hüüdsid: „Sulgege uks!“ Uks on siiski lahti ja inimesed rahunenud, kuna kohaliku meedia sõnul ei olnud Las Ramblas rahva sekka sõitnud kaubiku näol tegemist siiski terrorirünnakuga.“  

19:07
Denes Kattago

Viimastel andmetel on ka kaks hukkunut.

19:02
Denes Kattago

Reuters lisab, et kaks relvastatud meest tungisid peale kokkupõrget lähedalasuvasse restorani.

19:02
Denes Kattago

Politsei palub inimestel ka vältida Plaça de Catalunya külastamist. El País kirjutab, et vigastatuid on "tosinad". El Periódico de Catalunya nimetab numbriks 20.

18:59
Kristin Aasma

Ajaleht El Pais kirjutab, et inimestele otsa sõitnud juht põgenes pärast seda, kui sõitis otsa kümnetele inimestele.

18:54
Denes Kattago

Rahvahulga sekka sõitnud väikebussi juht põgenes sündmuskohalt. Politsei on õnnetuspaiga eraldanud ja sulgenud ümberkaudsed poed, metroo- ja rongijaamad. Inimestel on palutud piirkonnast eemale hoida, et mitte segada päästeteenistuste tööd. La Rambla kohal tiirutab kopter.

18:50
Denes Kattago

Õnnetus leidis aset Barcelona kesklinnas oleval Las Ramblase tänaval, mis on oma kioskide ja kauplustega üks linna suurimaid turismisihtkohti. Inimesed kõnnivad seal tänava keskosas, autod sõidavad mõlemal küljel.

18:42
Kristin Aasma

RTVE fotodel lamab tänaval kolm inimest, keda on aitamas ümbritsevad inimesed.