Foto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 17. august 2017 17:08
Läänemaailmas väheneb tänu raseduse ajal tehtavatele testidele Downi sündroomiga sündinud laste arv pidevalt. Kuid üheski riigis pole Downi sündroomiga sündinute arv nii nullilähedane kui Islandil. CBS News läks uurima, mis on selle põhjuseks.

2000ndatel aastatel tekkis ka Islandi tulevastel emadel võimalus teha vastav test. Enamik naisi - õieti praktiliselt 100 protsenti neist - kes saavad testil positiivse vastuse (ehk lapsel on Downi sündroom) otsustavad raseduse katkestada.

Testimine ei ole kohustuslik, kuid umbes 80-85 protsenti rasedatest kasutavad seda võimalust siiski. Arstidel on kohustus naisi testimise võimalusest ja sisust informeerida. Testimisel võetakse vereproov, tehakse ultraheli ning samuti võetakse arvesse ema vanust. Vanematel emadel on suurem tõenäosus Downi sündroomiga laps sünnitada. Islandil on abort pärast 16. rasedusnädalat lubatud, juhul kui lootel esineb väärarenguid - selleks peetakse sealsete seaduste järgi ka Downi sündroomi.

See võib tunduda mõneti vastuoluline, sest tänapäeval on võimalik Downi sündroomiga ka suhteliselt täisväärtuslikku elu elada ning nende inimeste keskmine eluiga on läänemaailmas 60 eluaasta kandis. Geneetik Kari Stefansson on antud teemast rääkides pisut ettevaatlik ning arvab, et nõustamine on ehk pisut liiga suunav. „See mõjutab otsuseid, mis nii mõneski mõttes pole vaid meditsiinilised,“ ütleb ta.

Hulda Hjartardottir, sünnituseelse osakonna juht Landspitali ülikooli haiglast, vaidleb sellele vastu. „Me üritame oma nõustamises olla nii neutraalsed kui vähegi võimalik,“ kinnitab ta. „Mõni muidugi arvab, et ainuüksi testimisest rääkimine on juba naise otsuse mõjutamine.“

Haiglas näitab nõustaja Helga Sol Olafsdottir CBSi ajakirjanikule väikest palvekaardikest, mis raseduse katkestanud naisele soovi korral antakse. Sinna trükitakse ka loote jalajäljed. Ajakirjaniku märkusele, et Ameerikas oleks see väga ebatavaline, sest preestrid seal peavad aborti mõrvaks, vastab Olafsdottir: „Meie seda nii ei näe. Me näeme seda sellisena, et miski jõudis lõpule. Me lõpetasime võimaliku elu, mis oleks ehk olnud väga raske... Hoidsime ära lapse ja pere kannatused. Ja see on õigem, kui öelda, et see on mõrv - see on ju nii mustvalge. Elu ei ole nii, et on must või valge. Elu on hallides toonides.“

Lääneriikides väheneb Downi sündroomiga sündinud imikute hulk igal aastal. Rasedustest, kus sündroom on avastatud, katkestatakse USAs 67 protsenti, Soomes 77 ja Taanis 98 protsenti. Islandil sünnib aastas keskmiselt üks või kaks Downi sündroomiga last.