Maailm

Trump Charlottesville'i vastuprotestijatest: „Alternatiivvasakpoolsed tormasid toigastega kohale!“ (20)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. august 2017 10:15
Trump teisipäevasel konverentsilFoto: Reuters / Scanpix
CNN kirjutab, et Ühendriikide president Donald Trump pidas eile õhtul ootamatult New Yorgis pressikonverentsi. President lepitas esmaspäeval avalikkust sellega, et mõistis hukka Ku Klux Klani, neonatsid ja teised paremäärmuslikud rühmitused. Siiski ei hoidnud Trump eilsel pressikonverentsil tagasi karmi kriitikat ka vasakpoolsete suhtes.

Valge Maja nõunikud üritasid pärast laupäevast Charlottesville'i rünnakut leevendada pahameelt, mis tekkis, kui Trump toimunus selgesõnaliselt paremäärmuslasi hukka ei mõistnud. Laupäeval kogunesid paljud paremäärmuslikud liikumised ja nende juhtfiguurid, sealhulgas Ku Klux Klani endine liider David Duke, Virginia osariigi Charlottesville'i linna. Linnavõimud valmistusid eemaldama kindral Robert E. Lee mälestussammast, mille vastu kogunenud rahvahulk protesteeris. (Lee oli Ameerika kodusõjas konföderatsiooni ehk lõunaosariikide vägede ülemjuhataja. Nemad võitlesid kodusõjas orjuse kaotamise vastu.)

Samal teemal

Pingeline olukord kulmineerus, kui üks meeleavaldaja autoga vastuprotestijate sekka sõitis. Hukkus 32-aastane Heather Heyer, viga sai 20 inimest.

Donald Trumpi esimene reaktsioon oli süüdistada „mitmeid osapooli“. Esmaspäeval muutis ta kurssi ning nimetas mitmed meeleavaldusel osalenud rühmitused ja mõistis nende tegevuse hukka. Eile õigustas president pikalt viibinud paremäärmusluse vastast sõnavõttu sellega, et tahtis lihtsalt kõiges kindel olla. „Ma ei oodanud midagi kaua. Ei oodanud kaua. Tahtsin olla kindel, erinevalt enamikest poliitikutest, et ütleksin õige asja välja, mitte lihtsalt kiire kommentaari,“ ütles Trump ja lisas, et tema esmane kommentaar oli „igati korralik seisukoht“. Ta nimetas autoga rahva sekka sõitnud noormeest mõrvariks, kuid kordas uuesti mõtet, et juhtunus olid süüdi mitmed osapooled.

Trump süüdistas ootamatult ka vastuprotestijaid, kelle hulgas hukkunud naine ja vigasaanud inimesed olid ning kasutas väljendit „alt-left“*. „Aga kuidas on lood „alt-left“ inimestega, kes tormasid, toikad käes, toigastega vehkides kohale, kas nendega on probleeme? Minu meelest küll,“ kritiseeris Trump. Ta lisas: „Siin oli ühel pool üks kamp, kes oli halb ja teisel pool teine kamp, kes oli ka väga vägivaldne. Keegi ei taha seda öelda, aga mina nüüd ütlen!"

Trumpi sõnavõtt tuli tema assistentidele ja nõunikele üllatusena. Nemad olid planeerinud, et presidendi kõne teemaks on infrastruktuur. Valge Maja allikad väidavad, et president on laupäevast saati tige olnud, et laiem üldsus tema kommentaare kritiseeris. See pahameel, koos presidendi deviisiga „võltsid uudised“, olevat eilsel pressikonverentsil ka nähtav olnud.

* Üldtuntud on termin alt-right ehk alternatiivparempoolsed, tavalisest konservatiivsusest äärmuslikumate vaadetega inimesed, kes ennast sageli ka ise selle terminiga iseloomustavad. Alt-left on vähekasutatud mõiste, mis ei kirjelda kindlaid veendumusi või grupeeringuid (nt anarhistid või feministid), ega kasuta seda ka ükski liikumine enda kohta ise, vaid on mõeldud solvanguna liberaalsete või vasakpoolsete vaadetega inimeste suunal.

Samal teemal

11.09.2017
FBI pani Charlottesville'i õpilased keset päeva koolimajadesse kinni
29.07.2017
LIIGA RASSISTLIK? „Tuulest viidud“ võeti Ameerikas kinolinalt maha
23.07.2017
FOTOD JA VIDEO | Eestlane kuulas Arizonas mürgli keskel Trumpi kõnet
18.07.2017
VIDEOD | CNN-i saatejuhi arvates on Barcelona rünnak kopeeritud Virginia oma pealt