Vanad raalid arvutimuuseumisFoto: HEIKO KRUUSI
Toimetas Greete Kõrvits 15. august 2017 12:06
Ameerika veebiväljaanne Quartz, mis on peamiselt ärivaldkonna inimestele suunatud uudistesait, kiidab Eesti digitaalset arengut. Artikli hinnangul ei tohiks teised riigid jääda, käed rüpes, kübersõda ootama, vaid hakkama kohe ka endi küberturvalisusega tegelema.

Vaid 26 aastaga on Eestist saanud vaesunud Nõukogude liiduvabariigist üks maailma juhtivaid digiriike, kiidab Quartz. Kõigepealt selgitatakse traadita interneti leviku ajalugu Eestis, seejärel jõutakse aga selleni, mida veebileht peab digieestlaste tõeliseks verstapostiks: 2007. aasta küberrünnakud.

Aga kas eestlased ei karda nn Suurt Venda, kes nende kõiki tegemisi jälgib? Quartz kiidab, et eestlane on omakorda riigile Suureks Vennaks, kes näeb näiteks, millised arstid on tema andmeid vaadanud.

Quartz võrdleb kurvastusega Eestit ja Ameerikat. Viimast peab väljaanne küberturvalisuse ja „küberhügieeni“ osas lootusetult mahajäänuks. „Eestlased ei näe küberturvalisust kui pelgalt mingit nähtust ja nad teavad, et korralik küberhügieen ei tähenda ainult tugevaid salasõnu: see tähendab, et tehnoloogia on inimesi jõustav, mitte kontrollimise vahend.“

Artikkel lõpeb tõdemusega, et kübersõda ajendas eestlasi kui kogukonda küberturvalisuse nimel tegutsema. „Teiste riikide ülesanne on nüüd ilma kübersõda üle elamata sama teha," kõlab lõplik arvamus.