Heather HeyerFoto: @GovernorVA / Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 14. august 2017 14:51
Laupäevases Charlottesville'i rünnakus hukkunud 32-aastase Heather Heyeri ema ei vihka noormeest, kes tema tütre tappis. Tal on poisist kahju ning ema tahab, et tema tütre surm ei oleks ilmaasjata.

Laupäevasele meeleavaldusele „Ühendame parempoolsed“ („Unite the right“ ingl. k. - toim.) Charlottesville'is, Virginia osariigis kogunes suur hulk paremäärmuslasi, nende hulgas neonatse, Ku Klux Klani liikmeid ja alt-right (alternatiivparempoolsete) liikumise esindajaid. Kohal oli ka endine Ku Klux Klani liider David Duke, kõlasid antisemiitlikud loosungid ning lehvisid muu hulgas ka haakristidega lipud.

Meeleavaldus toimus protestiks kindral Lee kuju eemaldamisele pargist, kus mälestusmärk 1924. aastast seisis. Meeleavaldajate vastas seisid aga ka vasakpoolselt meelestatud vastuprotestijad. Kahe leeri vahel läks kähmluseks ja politseil oli tegemist, et vägivalda ohjeldada. Kokku sai viga 35 inimest, samuti hukkusid helikopteriõnnetuses kaks politseinikku, kes olid teel Charlottesville'i, et ametivendi abistada.

Meeleavaldajad, taustal kindral Robert E. Lee kuju Foto: AFP / Scanpix
Ku Klux Klani kostüümis meeleavaldaja Foto: AFP / Scanpix

Vägivald meeleavaldajate ja vastuprotestijate vahel Foto: AFP / Scanpix

Vastasseis päädis traagilise kõrgpunktiga, kui vaid 20-aastane paremäärmuslane Alex Fields Jr. autoga vastuprotestijate sekka sõitis. Viga sai vähemalt 19 inimest, 32-aastane juristi abi Heather Heyer aga hukkus. Fields on praeguseks vahi all.

Rünnaku hetkel tehtud foto Foto: @ACampaNajjar / Twitter

Heatheri ema Susan Bro andis Huffington Postile intervjuu. Ta kirjeldas oma tütart kui heasüdamlikku ja abivalmis inimest, kes vahel lubas sõpradel enda juures elada, kui neil rasked ajad olid. „Tal oli alati väga tugev õiglustunne. Alati, isegi lapseeas, oli ta väga kindel selles, mida pidas õigeks,“ räägib ema. „Mul on kohe selline tunne, et tema saatus oligi, olla muutuste algatajaks. Ma olen tema üle uhke. See, mida tema tegi, oli rahumeelne, tema ei läinud sinna kaklema.“

Pisarais ema lisab: „Ükski ema ei taha oma last kaotada, aga olen siiski tema üle uhke. Olen uhke selle üle, mida ta tegi.“ Kui ajakirjanik küsib naiselt, mida arvab ta noorukist, kes tema tütre tappis, on ema kaastundlik. „Ma arvan, et ta on alles nii noor. Mul on kahju, et ta uskus, et vihkamine lahendab probleemid. Vihkamine toodab vihkamist ainult juurde. Heather ei uskunud vihkamisse. Ta tahtis seda peatada. Tahtis peatada ebaõiglust.“ Ta jätkab: „Ma ei taha, et tema surm veelgi enam vihkamist põhjustaks. Tahan, et tema surm annaks jõudu õiglusele ja võrdsusele ja aususele ja kaastundele. Mul on nii kahju, et [Fields] valis tee, mis nüüd rikkus tema enda elu ära ja röövis meilt kellegi, keda väga armastame.“

Heather Heyerile kirjutas Twitteris põguse järelhüüde ka Virginia osariigi kuberner Terry McAuliffe. Seal seisab: "Minu kaastunne Heather Heyeri perele. Ta suri, seistes viha ja sallimatuse vastu. Tema vaprus peaks inimeste ühtsustunnet inspireerima." Pühapäeval kogunesid inimesed mitmes Ameerika linnas naist mälestama.

Mälestusüritus Chicagos Foto: AFP / Scanpix