Maailm

„Vihkan ISISt!“ Tütre sõnumid emale sõjast räsitud Raqqa linnast (36)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. august 2017 12:03
Naine lapsega Raqqa lähistel. Pilt on illustreerivFoto: Reuters / Scanpix
Wafa, kes elab väikeses Amsterdami korteris, lülitab oma telefoni sisse. Murest murtud emal on raskusi uinumise ja ärevusega. Kui ta näeb, et tütar Maha on tema sõnumi WhatsAppi rakenduse vahendusel kätte saanud, on ta natuke rahulikum. Raqqa linnas lõksus tütar on vähemalt elus.

Wafa räägib CNN-i ajakirjanikule, et tema 23-aastane tütar Maha ja tolle 2-aastane poeg on Süürias Raqqa linnas lõksus. Kui Wafa ise Süüriast põgenes, palus ta tütart jumalakeeli, et see nendega kaasa tuleks. Tütar aga otsustas mehe juurde jääda. Nüüd on mees surnud - ISISe kõrilõikajad hukkasid ta.

Samal teemal

Kuigi Raqqa lähistele on nüüd jõudnud ka liitlasväed, on olukord linnas endiselt äärmiselt ohtlik. Mures ema näitab videosõnumeid selle aasta jaanuarist, kus tütar räägib, et väike poeg jõi musta joogivett ning sai kõhuviiruse. Arstid ütlevad, et väikemees peab puhast vett jooma, ent seda pole Raqqas pea kusagil saada.

Pikkade, nädalatepikkuste vahedega sõnumid näitavad ema ja tütre vahelist pingeseisundit. Vastastikku süüdistatakse üksteist, et kumbki ei vasta piisava detailsusega küsimustele enda olukorra ja heaolu kohta. Tütar peab enda saadetud sõnumid hiljem kustutama. Just valele isikule saadetud sõnumi eest raiusid terroristid ta abikaasa pea maha.

„Ema, sa lubasid mind sellest põrgust päästa,“ süüdistab Maha ema. Wafa vastab, et ta on absoluutselt kõigiga rääkinud kellega vähegi võimalik. Ühes sõnumis pöörab Maha oma viha terrorirühmituse suunas. „Ma tean, kes need litapojad on, kes siin, ninad püsti, ringi käivad. Vihkan neid ja neid, kes nad meile kallale saatsid!“

Kuid noore naise vaim ei pea enam vastu. Ta räägib sellest, et ei suuda enam pojale piima ega toitu leida. Ta tahab oma elu lõpetada ja palub vaid, et ema nad päästaks. Juuni lõpus saadetud teates nutab Maha, sest ta poeg on jälle mustast veest kõhulahtisuse saanud ning naine kardab, et laps sureb vedelikupuuduse kätte. Vastuses neab ema ISISt, kes elavad kui kuningad, samal ajal kui tema lõhki rebitud perekond kannatab.

Samal teemal

18.09.2017
RAQQA PÕGENIKUD: kas süütute linnaelanikega koos pääsesid ka kõrilõikajad ISISest?
17.09.2017
ÜKS LAHING ON LÄBI: Raqqa on ISISe käest lõpuks ometi tagasi võidetud
13.09.2017
„Nüüd lähed Süüriasse!“ Ameerika mees viis tütre vägisi terroristide kantsi
17.07.2017
Venemaa vassib Süürias langenud sõjaväelaste arvuga