Foto: Teet Malsroos
Liis Vaksmann 14. august 2017 10:11
Viru maakohus mõistis täna möödunud aasta juulis kolme hukkunuga avarii põhjustanud Jaan Piima süüdi, ning määras talle karistuseks kümme aastat vangistust.

Kohtunik Deniss Minzatov mõistis Jaan Piima tänasel kohtuistungil süüdi ning mõistis talle kümne aasta pikkuse vangistuse, millest võetakse maha kinnipidamise aeg. Seega tuleb tal ära kanda 9 aastat, 8 kuud ja 7 päeva.

Lisaks võeti Piimalt kolmeks aastaks load. Tsiviilhagi jättis kohus täies ulatuses rahuldamata. Menetluskuludena tuleb tal tasuda 3182,47 eurot.

Kohtuniku Deniss Minzatov jagas ka selgitusi, millest tingituna kohtus oma otsuse tegemisel lähtus. Ta viitas, et Jaan Piima käitumisel oli tegemist liiklusnõuete tahtliku rikkumisega kui sellega on ettevaatamatusest põhjustatud kahe või enama isiku surm ning vaatamata vihmast märja ja libedale teekattele ei valinud Piim vastavat sõidukiirust.

Samuti juhtis kohtunik otsuse tegemisel tähelepanu ka sellele, et mõistetav karistus peab olema selline mis mõjutaks nii konkreetset süüdistatavat kui avalikkust. Ta juhtis tähelepanu, et riskiv sõidustiil on Eesti teedel sageli raskete liiklusõnnetuste põhjusteks ning Piima näitel on oluline näidata avalikkusele, et sääraselt käitumine on rangelt karistatav.

Kolmandaks teguriks otsuse tegemisel oli ka Piima karistusregister. Nimelt on noormees korduvalt karistatud liiklusalaste õigusrikkumiste eest nii kriminaal- kui väärteo korras. Kohtunik viitas, et senised karistused pole Piima mõjutanud, vahest nüüd.

Jaan Piima kaitsja Allan Valk käis peale kohtuotsuse väljakuulutamist välja, et kavatseb otsuse vaidlustada ja edasi kaevata.

Foto: KOHTUS: Jaan Piima kohtuistung Viru maakohtus (Video: Teet Malsroos)

Juunis toimunud istungil palus Viru ringkonna prokurör Olga Dorogan kohtul mõista Jaan Piim süüdi ning määrata talle karistuseks 10aastane vangistus. Lisaks võtta temalt kolmeks aastaks juhiluba.

Jaan Piima kaitsja Allan Valk leidis aga siis, et Jaan Piima süüdi tunnistamisel peaks talle määratav vangistus jääma nelja aasta piiridesse, viidates sellele, et Piim on nõus tema allutamisega elektroonilisele valvele seadusega sätestatud maksimaalseks tähtajaks ning kohtu poolt määratavale käitumiskontrollile.

Süüdistuse kohaselt kaotas toona 27-aastane Jaan Piim läinud aasta 30. juulil Tallinna-Narva maantee 125. kilomeetril Koogu Olerexi tankla juurest välja sõites ja parempööret sooritades oma sõiduauto üle kontrolli ning libises auto tagaosaga vastassuunavööndisse. Narvast Tallinna suunas liikunud liinibussi roolis olnud naisel ei õnnestunud paraku kokkupõrget vältida.

Liiklusõnnetuse tagajärjel hukkusid BMW-s kaasreisijatena viibinud Marion, Renart ja Tatjana. Kergemaid vigastusi sai liinibussis reisijana olnud naine, kellele andis kiirabi kohapeal esmaabi.

Juhtumi osas alustati kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb sõidukijuhi poolt liiklusnõuete ja sõiduki käitusnõuete rikkumist, kui sellega on põhjustatud kahe või enama inimese surm.