Eesti uudised

Kummalised juhtumid Mustal merel: kas Venemaa katsetas uut elektroonilist relva? (39)

Õhtuleht.ee, 13. august 2017 11:20
Elektroonilise relva kasutamine võib halva nähtavuse korral põhjustada merel kokkupõrkeid erinevate laevade vahel. Foto: AFP / Scanpix
Tänavu 22. juunil edastas USA veeteedeamet raporti kummalisest vahejuhtumist Mustal merel, kus rohkem kui 20 laeva GPS-süsteemid paigutasid nad kaardil täiesti teise asukohta. Novorossiiski sadama lähedal asunud laevad paiknesid GPS-i kohaselt hoopis rohkem kui 32 kilomeetrit eemal, Gelendžiki lennujaamas.

Ajakirja New Scientist ei välista võimalust, et vahejuhtumi taga on tegemist Venemaa uue elektroonilise relva katsetusega, mis suudab häirida GPS-signaali ning väljaande hinnangul võib olla tegemist vihjega uuest relvast, mida saavad tema tehnoloogilise lihtsuse tõttu kasutada nii agressiivsed riigid kui ka pisikurjategijad.

Kuigi vahejuhtumit pole veel kinnitatud, arvavad eksperdid, et tegu oli esimese GPS-i petmise juhtumiga. Sellist spooffaus tüüpi rünnakute eest on varem hoiatatud, aga neid ei ole teadaolevalt veel toime pandud.

Elektroonilise relva ohtudest juba varem hoiatanud Texase Ülikooli teadur Todd Humphreys uskuski, et Venemaa katsetas Mustal merel elektroonilist relva.
Siinkohal meenutas ta eelmisel aastal aset leidnud vahejuhtumit, kus Moskva südalinnas Pokemon Go-d mänginud inimesed avastasid üllatusega, et edastatav valesignaal paigutas Kremli juures olnud inimesed kaardil hoopis 32 kilomeetrit eemal asuvasse Vnukovo lennujaama.

Selle põhjuseks toodi turvalisusaspekt, kuna paljud NATO poolt kasutatavad pommid, raketid ja droonid töötavad GPS-i toel ja edukas seadmete petmine muudaks nende jaoks sihtmärgi tabamise võimatuks.

Ekspertidele valmistab muret aga asjaolu, et spooffaus-seadme võib oskaja inimene valmistada täiesti legaalsetest komponentidest ja Internetist saab allalaadida vastavaid programme. Humphreys'i on aga seda meelt, et pahatahtlike riikide käes on taoline elektrooniline relv suur oht, kuna see võib mõjutada turvalisusoperatsioone suurel ala.