Maailm

President Erdogan ehitab suurt Türgi müüri (12)

Tõnu Kalvet, 12. august 2017 00:01
Türgi-Iraani piirile ehitatakse turvatara. Foto: IMAGO/Scanpix
Türgi alustas sel nädalal Iraani piirile samasuguse turvatara ehitamist, mida on ehitanud ka Süüria piirile, teatas raadio Vaba Euroopa.

Turvatara (pildil)  ehitatakse betoonplokkidest, millest igaüks on kolm meetrit kõrge, kaks meetrit lai ning seitse tonni raske, täpsustas Ungari uudisteagentuur MTI.

Vajadusel saab plokid taas lahti võtta ja teise kohta viia. Samalaadne tara on rajamisel ka Türgi-Süüria piirile. Viimatimainitud piir on 911 kilomeetrit pikk ja turvatara on praegu ligi 650 kilomeetri pikkune. 2014. aastal alanud ehitus jätkub praegugi.

Türgi-Iraani piirile ehitatakse turvatara. Foto: IMAGO/Scanpix

Samal teemal

Neljas Iraaniga piirnevas Türgi provintsis (Agri, Igdir, Van ja Hakkari) elab suurel hulgal kurde. Iraani piirile ehitatav turvatara peab tõkestama Kurdi Tööpartei võitlejate rünnakuid.

Kurdi Tööpartei üksused on oma Iraani tugipunktidest korraldanud Türgi piirialadele rünnakuid juba alates 1984. aastast. Tihtilugu osaleb sellistes  ründeoperatsioonides tuhatkond võitlejat, kes pärast rünnaku lõppu naasevad oma Iraani baasidesse.

Türgi president Recep Tayip Erdogan teatas tänavu juunis plaanist ehitada turvatara nii Türgi-Iraani kui ka Türgi-Iraagi piirile, kokku umbes 900 kilomeetrit. Suure Hiina müüri eeskujul on Türgi rajatavaile turvataradele pandud juba enne valmimist hüüdnimeks suur Türgi müür.

Türgi võimude äkilise „müüriehituspalaviku” kõige tõenäolisem ajend on poliitikavaatlejate hinnangul kartus kurdide riigi taastekke ees, millega võiks kaasneda kurdi enamusega alade lahkumine (ka) Türgi riigi koosseisust. Nimelt elab kurde mõlemal pool Türgi ehitatavaid piiritarasid, nende koostöö on viimastel aastatel aina tihenenud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee