Eesti uudised

Helme: kui Tallinnas varastamine lõpetada, jääb raha ülegi! 

BLOGI | Tallinna linnapeakandidaadid on arvamuslahingus – kes jääb peale? (27)

Õhtuleht.ee, 11. august 2017 15:06
Tallinna linnapeakandidaatide debattFoto: Teet Malsroos
Täna debateerivad Paides toimuval Arvamusfestivalil Tallinna linnapeakandidaadid Kristen Michal (Reformierakond), Raivo Aeg (IRL), Taavi Aas (Keskerakond), Mart Luik (Tegus Tallinn), Rainer Vakra (SDE), Martin Helme (EKRE) ja Erik Vest (Vaba Tallinna Kodanik). Taavi Aas (Kerskerakond) debatis ei osale, viibides Pärnumaal. Jälgi Õhtulehe otseblogi vahendusel, mis on juhtivad aruteluteemad ja seisukohad! 
16:41

Rainer Vakra: seda aitaks lahendada ka öötransport, näiteks öötrammid ja -bussid, mis lihtsustaks seda, kuidas inimesed koju jõuaks mitte plate peale. Mis puudutab Bermuuda kolmnurka, siis küsimus polnud selles, mis toimus baarides sees, vaid õues tänaval. 

16:39

Luik: vanalinnas ei tahetagi elada, kuigi saadakse seda endale lubada, sest 24/7 käiks show akna all. 

16:38

Martin Helme: pidutsevad inimesed oksendavad, urineerivad ja teevad veel paksemaid asju tänavale. Meelelahutusasutused ei peaks selliseid inimesi tänavale laskma. Nende asutuste turvamehed peaks selle eest hoolt kandma. Probleemi tekitavad need inimesed, kes varahommikul ööklubidest välja valguvad. See on joomiskultuuri küsimus. Ka peaks Tallinnas olema rohkem politseipatrulle. Kui korralikult ei käitu, siis on plate peale minek. 

16:38

Raivo Aeg: väga suur roll on ka kõrtsipidajal - kui inimene on juba täiesti purjus, siis ikka antakse talle see kokteil kätte. 

16:35

Raivo Aeg: vanalinn ei peaks olema vaid muuseum. Me peaks saama seda ise nautida ja ka meie külalised peaksid saama seda nautida. Vanalinna elanike ja turistide ning meie oma pidutsevate inimeste vahel tuleks leida kompromiss. 

16:34

Kristen Michal: Tallinn võiks saada sellise inimese nagu öölinnapea. Selline amet on olemas ka Londonis ja Amsterdamis. See ei pea olema tätoveeritud jõuline Gennaadi, vaid inimene, kes lahendab kõigi osapoolte probleeme.

16:33

Erik Vest: vanalinn on maailmapärand, sisuliselt muuseum. Muuseumis ei läbustata! Linn ja kohus tegid õige otsuse. Telliskivi loomelinnak just selleks mõeldud või linnahalli ümbrus, sinna võiks see keskus tekkida, seal pole elanikke, keda see segaks.

16:32

UUS TEEMA: kõrtside öine sulgemine vanalinnas

16:30

Vakra: süstlavahetuspunktid peaksid asuma võimalikult hajusalt, mitte et suunad 1000 inimest Põhja-Tallinnasse.

16:26

Martin Helme: täiesti jabur oleks saata Haaberstisse Kopli narkomaane. See teeks probleemi veel keeruliseks. Süstlavahetuspunktid peaks olema tehtud nii, et ka kogukonnaga on läbi räägitud. See ei saaks olla räämas koht, kus teatud kellaaegadel pahupidi silmadega kodanikud ringi tuiavad. Lahendus pole ainult linna, vaid ka riigi oma. Meil peaks olema karmim võitlus narkomaaniaga ja sundvõõrutus. Enamik narkomaanidest on mitte-eesti kodanikud. Nad saaks riigist välja saata sinna, kus nad ei oleks meie probleem. 

16:25

Vest: Tallinna linnas oleks vaja 11-12 punkti. Igas linnaosas peaks olema üks punkt. Igapäevaselt vahetatakse 1000 süstalt!

16:23

Rainer Vakra: Nõmmel oli süstlavahetuspunkt, nii et isegi naabrid ei teadnud, et seal see punkt on. Loeb see, kuidas personal on haritud ja punkt organiseeritud. 

16:22

Kristen Michal: kõik linnaosavalitsused võiksid saada ühe punkti. Mina ei häbeneks seda. 

16:21

Moderaatori uus küsimus debateerijatele: kui te oleksite linnapea, kuhu teeksite süstlavahetuspunktid?

16:20

KORRUPTSIOONI TEEMA LÕPP

16:19

Martin Helme: Keskerakond ei suuda Tallinnas isegi tänavaid puhtaks lükata.

16:19

Vakra: Reformierakonnas ei kandideeri ministrid kohaliku omavalitsuse valimistel, sest neil pole täna ühtegi ministrit!

16:18

Linnapeakandidaadid heidavad Vakrale ette seda, et sotside ministrid kandideerivad KOV-valimistel.

16:16

Vakra: kui ühte linna juhib nii pikalt üks erakond, siis toodab see korruptsiooni. Praegu on kaheksast Tallinna tippjuhist kolm kas kohtu all või saanud süüdistuse.

16:10

Martin Helme: mitte Tallinna linnavalitsus pole ainult läbi kukkunud, vaid ka Tallinna opositsiooni erakonnad ei ole olnud oma ülesannete kõrgusel!

16:09
Tallinna linnapeakandidaatide debatt (Teet Malsroos)
16:06

Erik Vest: ükski erakond ei suuda panna välja Tallinna juhtimisel meeskonda, mis tagaks korruptsiooni kadumise. Erakonnad sunnivad poliitikutele oma ideesid peale. Erakonda peavad juhtima tippjuhid oma meeskonnaga, siis kaovad ära vähksiirded igasugu tasanditele, igasugu nõunikud, kes tulevad otse koolipingist ja pole elu näinudki. 

16:01

Raivo Aeg: Keskerakond on nautinud kaheksa aastat Tallinna valitsemist, ka nõukogud on keskerakondlaseid täis. Kuna oponente ei ole, siis on võimalik läbi partei seda virr-varri juhtida ühe erakonna huvides. Tänu korruptsioonile Tallinnas läheb meil kaduma sada miljonit eurot aastas. Transparency International on välja toonud, et ilma korruptsioonita oleks SKP kasv 1,2%. 

15:59

Mart Luik: linn ei peaks riigiga võistlema asjades, mis on riigi ülesanded. 

15:58

Martin Helme: Tallinnas valitseb korruptsiooni, natšalniku ja rehepapi mentaliteet. Kõik, mis on hea ja kasulik, rullitakse üle: suur karavan liigub edasi ja iga tegevuse juures mõeldakse, kuidas saaks natuke kõrvalt panna! Lihtsalt ei viitsita asjadele mõelda - siia alla käib ka Haabersti puude maha võtmine. Kohutav raiskamine käib. Me ei juuri seda välja, kui ei vaheta välja linnavõimu.

15:52

Raivo Aeg: see on rumalus, et Tallinnal on oma munitsipaalpood, oma -politsei jne. Omavalitsus ei suuda kunagi sama efektiivselt tegutseda nagu ärisektor. 

15:50

Martin Helme väide: erinevad prügiäriga kursis olevad inimesed ütlevad, et tänavuses prügimajanduse skeemis läheb Tallinnas 2-2,5 miljonit eurot vasakule. Peaksime olema vihased oma raha peale, kui prügiveoks munitsipaalettevõtte teeme.

15:49

Martin Helme: prügimajandusel Tallinna suuruses linnas peaks olema avatud turg. Ka peaks olema reegel, et kui prügi sorteeritakse, on äravedu põhimõtteliselt tasuta. Inimesed mõtlevad rahakotiga. 

15:45

TEEMAVAHETUS: prügimajandus

15:42

Mart Luik: samal ajal, kui tuhanded kruiisituristid istuvad turismibussidega Mere puiesteel ummikus, liigub seal ringi tikutoosi suurune isesõitev buss, kus pardal kaks inimest. Tervet mõistust on vaja!

15:40

Michali sõnul tuleks ikkagi Tallinna-Helsingi tunnel valmis ehitada. "Praegu sa naerad, Martin! Aga vanaduspõlves sõidame koos seal tunnelis," nähvas ta Martin Helmele. 

15:38

Martin Helme: Eestis ja Tallinnas pole rahapuudus, vaid mõistusepuudus! Tallinn on kõige rikkam omavalitsus. Kui Tallinnas varastamine lõpetada, jääb raha ülegi! 

15:38

Kristen Michal: räägin enda kogemusest, et Tallinnas on nii hea ühistranspordi süsteem, et ühel hetkel enam perekonnas pole teist autot vaja. See säästab veerand palka. 

15:36

Kristen Michal: Tallinnal pole vähe raha tegelikult! Loeb see, kuidas seda raha kasutatakse. 

15:35

Raivo Aeg: linnale ei ole terviklikku liikluse arengukava loodud. Sealt tekivadki konflikti kohad: Rainer rääkis kuulsast remmelgast, me arutame siin Reidi tee üle. Aga mõlema puhul ei räägitud läbi ei kogukonnaga ega ka huvigruppidega. Haabersti ristmik ja Reidi tee ei lahenda Tallinna liikluse probleeme: enne kesklinna tekib ikkagi pudelikael ja Haabersti puhul sõidetakse kinni Kristiine ristmik. Tekib närviline liiklusolukord ning autod hakkavad eirama liiklusreegleid. 

15:32

Vakra kaitses Haabersti skandaalset hõbepaju: keegi ei kutsunud Haabersti eraettevõtjaid laua taha, et arutada, kas saaks tee mõnikümmend meetrit nende parkla alale ehitada. Selle asemel otsustati kohe, et võtame puud maha ja teeme teed linna maale. 

15:31

Rainer Vakra: linnas tuleb luua selline keskkond, mis oleks loodusega ühendatud ja siis inimesed ei taha Tallinnast maale elama minna. 

15:30

Rainer Vakra: linna planeerimisel tuleks esmalt vaadata, kui hea on liigelda jalakäijal, siis jalgratturil, siis ühistranspordil ning siis alles autol. Ma ei tea, kuidas siiani selle kuldreegli vastu eksitakse. Ja ometi inimesed imestavad, et kuidas me ei saanud rohelise pealinna tiitlit. 

15:29

Rainer Vakra: Mina õpetaja lapsena saan öelda, et Tallinna asjade hinne on 3-, aga võiks ikkagi olla 4+!

15:26

Mart Luik: Tallinna linna liiklust planeeritakse möödunud sajandi loogiga alusel. Linna tuleb planeerida nii, et oma asumis saab võimalikult palju asju ära teha. Pirital peaks olema piisavalt lasteaedu ja koolikohti. Ega inimesed ei sõida hea meelega Viimsist Haaberstisse, et oma laps sinna kooli viia. Lapsevanemad kimavad igal hommikul ühest linna otsast teise. 

15:24

Martin Helme: loomulikult on vaja suurtes linnades suuri liiklussõlmi! Autoradasid võiks olla Tallinnas rohkem kui bussiradasid. Parkimine on meil kallim kui üheski teises Euroopa linnas - see ei ole normaalne. See on autojuhtide kiusamine. See on puhas eelarve täitmise vahend, mitte ei hoia linna õhku puhtana.

15:21

Erik Vest: "Meil ei ole ka piisavalt koolikohti. Peale aastat 1976 pole ühtegi kooli Piritale ehitatud, kuigi rahvaarv on Pirital kasvanud 4 korda."

15:18

Linnapeakandidaatidelt uuritakse seisukohti Reidi tee kohta. Michal: tänane linnavalitsus ei ole saanud hakkama planeerimisega, sest Reidi tee ehitus täna seisab. Vest: Reidi tee ehitamine on tagajärg sellele, et Pirita koolivõrgustik pole piisav. Sealt sõidab igapäevaselt linna kooli 1800 last!

15:14

Raivo Aeg on seisukohal, et Tallinn vajab rohkem hästi liigendatud kergliiklusteid. 

15:07

EKRE linnapeakandidaat Martin Helme istub ummikus ja jääb arvamusfestivalile hiljaks. Vaata ummikugaleriid SIIT!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee