Eesti uudised

MUNASÕDA: loomakaitsjad taunivad Rimis müüdavaid puurikanade mune (15)

Marge Sillaots, 11. august 2017, 00:01
Väidetavalt elavad Leedu kanafarmis puurikanad väga nigelas olukorras.Foto: Kaader YouTube'i kampaaniast
Sotsiaalmeedias levib ülekutse loobuda Rimis müüdavatest kanamunadest, kuna tegu olevat halvasti koheldud puurikanade munadega. Kaupmeeste liit tõdeb, et kui hinna tõttu on 90% Eestis müüdavatest munadest on pärit puurikanadelt, siis pole mingit kasu sellest, kui üks jaekett kümnest neid enam ei müü.

Möödunud nädalal jõudsid avalikkuse ette väidetavalt salaja filmitud kaadrid Leedu suurimatest puurikanalatest. „Väikesed traatpuurid, kus mitukümmend lindu koos, kellest paljudel puuduvad suled või esinevad vigastused, on puurikanala igapäevane normaalsus. Rimi müüb nendest farmidest pärit mune ka Eestis. On aeg, et tarbijate teadmatuses hoidmine lõppeks ning nr 3 märgistusega munade julm tootmine päevavalgele tuleks,” kommenteeris organisatsiooni Nähtamatud Loomad juhataja Kristina Mering. Tema sõnul on paljud suured ettevõtted üle maailma loobunud viimastel aastatel puurikanade munade müügist. “Arvestades Rimi positsiooni ühe turuliidrina Eestis, eeldame neilt liidripositsiooni ka loomade heaolu küsimustes.”

Eesti Kaupmeeste Liit nimetab MTÜ Nähtamatud Loomad kampaaniat eksitavaks laimuks Rimi suhtes. „Enamik meie piirkonna kanalaid peab puurikanu,“ selgitab kaupmeeste liidu juht Nele Peil, et sellele vaatamata pakuvad kõik suured jaeketid ka õrre- ja vabalt peetavate kanade mune. „Kahjuks on nende munade ostuhind kaks kuni neli korda kõrgem puurikanade munadest, mistõttu vähesed Eesti inimesed teevad ostuotsuse, mida loomakaitsjad sooviksid neid tegemas näha,“ kutsub Peil loomakaitsjaid väljapressimise asemel koostööle tarbijate teadlikkuse tõstmisel.

Kuidas aru saada, millise kana munaga on tegu?

Kanamunad märgistatakse tähtedest ja numbritest koosneva koodiga. Munad jaotatakse kaheks kvaliteediklassiks: A ehk värsked inimtoiduks mõeldud munad ja B ehk tööstuses kasutatavad munad. A-klassi munad märgistatakse koodiga, mis koosneb numbritest ja tähtedest. Esimene number koodis (0-3) näitab lindude pidamisviisi. Nendeks on: 0 – mahepõllumajanduslik tootmine; 1 – vabalt peetavate kanade munad; 2 – õrrekanade munad; 3 – puuris peetavate kanade munad. Järgneb tootja riigi kood (näiteks EE – Eesti, LV – Läti, LT – Leedu) ja registrisse kantud viiekohaline ettevõtte eraldusnumber.

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee