Maailm

EKSPERDID: Poola presidendi allakukkunud lennukil on lõhkeaine jälgi (17)

Denes Kattago, 10. august 2017 15:46
President Lech Kaczyński surma 7. aastapäeva mälestamine Varssavis.Foto: Reuters / Scanpix
Venemaal Smolenskis allakukkunud Poola presidendi Lech Kaczyński lennuki Tupolev Tu-154M tiival on plahvatuse jäjed. Sellise järelduseni jõudis uus lennukatastroofi põhjusi uuriv komisjon.

Poola ajaleht Wiadomości kirjutab, et lennuki vasak tiib hakkas lagunema juba õhus, enne kokkupõrget kasepuuga. Komisjoni avalduses seisab, et osa tiivakahjustusi võivad olla põhjustatud plahvatusest.

Samal teemal

Aprillis avaldati eelmise komisjoni aruanne, mille kohaselt põhjustas lennuki huku korpuses toimunud plahvatus. Katastroofi 2010-11 uurinud Venemaa loodud rahvusvaheline lennukomitee (MAK) aga selle jälgi ei leidnud.

MAK-i järgi olid lennuõnnetuse peamised põhjused pilootide otsus mitte kasutada varulennuvälja halva nähtavuse tingimustes ning meeskonna poolt tehtud vead.

Poola aga ei võta MAKi järeldusi kuigi tõsiselt, sest tegu on Venemaa algatusel 1991. aastal asutatud Sõltumatute Riikide Ühenduse tsiviillennundust koordineeriva organisatsiooniga, mille üheks tegevusvaldkonnaks on lennuõnnetuste uurimine Nõukogude Liidu endistes liiduvabariikides. Kuna Venemaa mängib MAKis pearolli, siis ei pruugi selle organi järeldused päris tõesed olla.

10. aprillil 2010. aastal kukkus Poola presidendi lennuk Tu-154M maandumisel Smolenski lähedal Severnõi lennuväljale alla. Lennukis oli 96 inimest, sealhulgas kaheksa meeskonna liiget, kes kõik hukkusid.

Seal olid Poola tipp-poliitikud, sõjaväe kõrged juhid, tähtsad riigiametnikud, ühiskonnategelased ja usuliidrid, kes olid teel Katõni veresauna ohvrite mälestustseremooniale. Hukkunute seas oli kaks Poola presidenti: Lech Kaczyński (ametisolev president) ja Ryszard Kaczorowski (eksiilpresident).

Katõni küla lähedal, Smolenskist paarikümne kilomeetri kaugusel tapsid bolševikud 1940. aasta aprillis-mais tuhandeid poolakaid, kelle hulgas oli palju ohvitsere. Ametlikel andmetel hukati ligi 22 000 inimest. 2010. aasta aprillis taheti 70 aasta möödumisel Katõni massimõrvast lepitada venelasi ja poolakaid, kuid tulemuseks oli uus veresaun.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee