Eesti uudised

Lisatud Kaupmeeste liidu kommentaar

MUNASÕDA: loomakaitsjad taunivad Rimis müüdavaid puurikanade mune (64)

Toimetas Marge Sillaots, 10. august 2017, 11:50
Kaader kampaania videost.Foto: YouTube
Sotsiaalmeedias levib ülekutse loobuda Rimis müüdavatest kanamunadest, kuna tegu olevat puurikanade munadega. Ettevõtte väitel seisavad nad loomade heaolu eest, ent kauba eest vastutab ikkagi tootja. 

“Möödunud nädalal jõudsid avalikkuse ette kaadrid Leedu suurimatest puurikanalatest, kus elavate lindude munadest suur osa jõuab Leedu, kuid ka Läti ja Eesti turule. „Väikesed traatpuurid, kus mitukümmend lindu koos, kellest paljudel puuduvad suled või esinevad vigastused, on puurikanala igapäevane normaalsus. Rimi müüb nendest farmidest pärit mune ka Eestis. On aeg, et tarbijate teadmatuses hoidmine lõppeks ning nr 3 märgistusega munade julm tootmine päevavalgele tuleks,” kommenteeris organisatsiooni Nähtamatud Loomad juhataja Kristina Mering.Meringu sõnul on paljud suured ettevõtted üle maailma loobunud viimastel aastatel puurikanade munade müügist.

“Arvestades Rimi positsiooni ühe turuliidrina Eestis, eeldame neilt liidripositsiooni ka loomade heaolu küsimustes. Rimi rõhutab oma kodulehel, kui olulist osa ettevõttest mängib vastutustundlikkus – nüüd on Rimi võimalus sõnu ka tegudes välja näidata,” sõnas Mering, kelle organisatsiooni algatatud petitsioon saadeti ka Rimi juhatusele.

Petitsiooni, mis saadeti ka Rimi juhtidele, näed SIIT.

Rimi: kauba tootmisprotsessi eest vastutab tootja

Rimi juhi Vaido Padumäe kinnitusel kontrollis Leedu allhankija kanafarmi ka järelevalve, ent videos nähtud puudusi ei tuvastatud.

Samal teemal

“Rimi on valmis partnereid vahetama, kui selleks on vajadus. Kuid me ei tee seda kunagi kergekäeliselt, sest oleme nende valikul teinud palju tööd ning usaldame neid. Kauba kvaliteet on meie jaoks võtmetähtsusega, selle tootmisprotsess on osa kvaliteedist,“ lisas Padumäe.

Padumäe sõnul vastutab kauba tootmisprotsessi eest tootja, keda kontrollivad riiklikud järelevalveorganid, keda Rimi usaldab samuti. „Muidugi võtame kõiki signaale väga tõsiselt, kuid järelevalve tööd kaupmees teha ei saa. Meil ei ole selleks ka seadusest tulenevat õigust.”

“Näidatud video oli eelkõige signaaliks järelevalvele, kes ka koheselt reageeris ja viis läbi täiendava kontrolli,” rääkis Vaido Padumäe. “Sotsiaalselt vastutustundliku ettevõttena jälgime ka edaspidi kõiki teateid väga tõsiselt ning püüame tagada, et Rimil on parimad allhankijad, kes tagavad nii parima toote kui ka väärika tootmisprotsessi.”

Kaupmeeste liit: Eestis on puurikanade munade osakaal munade kogumüügist 90% kandis

"Kaupmeeste Liitu kuuluvad kõik Eesti juhtivad toidupoeketid, turust üle 80% ning vastutustundliku müügi edendamine ja eetiline äritegevus on meile väga oluline. Seetõttu tunneme kohustust selgitada, et Eestis on puurikanade munade osakaal munade kogumüügist 90% kandis. Enamik meie piirkonna kanalaid peab puurikanu, toidutootjad kasutavad oma tootmises puurikanade mune ning üle 90% tarbijatest eelistab osta kauplustest puurikanade mune. Kõik suured jaeketid pakuvad lisaks puurikanade munadele müügiks ka õrrekanade mune ning vabaltpeetavate või mahetootmisega kanade mune. Kahjuks on nende munade ostuhind 2-4 korda kõrgem puurikanade munadest, mistõttu vähesed eesti inimesed teevad ostuotsuse, mida loomakaitsjad sooviksid neid tegemas näha," kirjutab liit vastulauseks. 

Liidu sõnul ei ole kasu, kui Rimi lõpetab puurikanade munade müügi, sest üks jaekett paljudest ei muuda midagi. 

"Lahendus on suuremas tarbijate teavitamises, nii munade kui kõigi teiste toodete puhul, sest ilma selleta tehakse ostuotsus eelkõige hinna alusel."

"Kaubandussektori eestkõnelejatena soovime anda selge signaali huvigruppidele, kes püüavad muuta tarbimishoiakuid ja sortimendivalikut kaubanduses. Koostöö ja selgitustöö annavad alati parema tulemuse, kui väljapressimine. Seda eriti olukorras, kus ei ole aru saadud sellest, kuidas ja miks turg antud tootesegmendis toimib ning mis oleks tõhusaim ja reaalselt töötav viis muudatusi saavutada. Kaupmehed on alati valmis koostööks ning oskavad anda seda hädavajalikku teavet turu nüansside ja toimimise kohta, millel kõik tegevused peaksid põhinema. Turg liigub iga aastaga vastutustundliku kaubanduse suunas- nii tarbijate kui ettevõtete teadlikkuse tõusu tõttu. Ka vabakasvatuses kanade ja õrrekanade munade osakaal müügis tõuseb aasta-aastalt.  Eksitavad laimukampaaniad pole mitte ainult ülekohtused, vaid suunavad meid eemale koostööst jagatud väärtuste nimel, mis ei ole kellegi huvides."

"Antud situatsioonis on vajalik üle korrata, et Eesti jaekett ei saa ega peagi käima kontrollimas Leedu kanalaid. Sellega tegelevad riiklikud järelevalveasutused. Vastutustundliku jaeketi roll on oma edasimüüjatele ja tarnijatele anda ette need standardid, sealhulgas loomade humaanse kohtlemise osas, mille täitmise korral ollakse nõus toode enda poes müüki võtma. Rimi on seda teinud ning Leedu Veterinaar-ja Toiduamet on antud kanafarmi kontrollinud ning puudusi tuvastanud ei ole. Sellele vaatamata uurime teemat täiendavalt edasi, sest loomade väärkohtlemine on vastuvõetamatu meile kõigile," lõpetab liit.

Kuidas saada aru, millise kana munaga on tegemist?

Kanamunad märgistatakse tähtedest ja numbritest koosneva koodiga. Tootekood koosneb numbrist, tähekombinatsioonist ja viiekohalisest ettevõtte eraldusnumbrist.

Kanamunad jaotatakse kaheks kvaliteediklassiks – A ehk värsked inimtoiduks mõeldud munad ja B ehk tööstuses kasutatavad munad. A-klassi munad märgistatakse koodiga, mis koosneb numbritest ja tähtedest.

Esimene number koodis (0-3) näitab lindude pidamisviisi. Nendeks on:

0 – mahepõllumajanduslik tootmine

1 – vabalt peetavate kanade munad

2 – õrrekanade munad

3 – puuris peetavate kanade munad

Järgnevad tootja riigi kood (näiteks EE – Eesti, LV – Läti, LT – Leedu) ja PRIA-s registreeritud ning registrisse kantud viiekohaline ettevõtte eraldusnumber.

Inimtoiduks mõeldud munade karbil peab kirjas olema pakenduskeskuse tunnustamise number, kvaliteediklass, kaalukategooria, minimaalne säilivusaeg (kuupäev 28 päeva munemise päevast, “ekstra” märgisega munade puhul 9 päeva munemise päevast), säilitamistingimused, munad munenud kanade pidamisviis, tootjakoodi tähenduse selgitus, tootja/pakendaja või maaletooja nimi ja kontaktandmed.

Lisaks kohustuslikule märgistusele võib kanamunapakenditele lisada vabatahtliku märgistuse. Pidamisviisi mõistet “puuris peetavate kanade munad” võib täiendada mõistega “täiustatud puurid”.

Tarbijaid võib teavitada ka munakanade söötmisviisist. Söödakomponendina võib viidata teraviljadele (kui vili moodustab söödasegust vähemalt 60%), konkreetsele teraviljale (vili moodustab söödasegust vähemalt 60%, märgitud teravili vähemalt 30%) või mitmele konkreetsele teraviljale (iga märgitud teravilja vähemalt 5%, vili moodustab söödasegust vähemalt 60%).

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

64 KOMMENTAARI

k
Kalle 11. august 2017, 02:24
Rimi oli mu lemmikpood... Aga kuskilt läheb piir. Reaalselt Rimi ostudirektor või keegi otsustaja vaatas need farmide kaadrid läbi ja otsustas, et on ok kanu nii piinata ja nende mune müüa, sest need on odavad? Väga hirmutav... Mida nad siis veel lubavad?
M
. 10. august 2017, 18:54
Mina taunin kahepalgelisi loomakaitsijaid, kes lasevad tripperi puhul arstil välja kirjutada antipiootikumid, et mõrvata süütuid, armsaid Neisseria gonorrhoeae bakterikesi , kes nii sõbralikult kuseteedesse oma kodu on rajanud.
Loe kõiki (64)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee