Maailm

MOSKVA ÜLLATAB TAAS: Molotovi-Ribbentropi pakti ja Teise maailmasõja süü lasub Poolal (60)

Denes Kattago, 8. august 2017, 18:02
Võidupüha pidu Moskva Võidupargis 9. mail.Foto: AFP / Scanpix
Moskva Võidupargis asuva Nõukogude-Saksa ehk venemaalaste jaoks Suure Isamaasõja võidule pühendatud muuseumi direktor süüdistab Teise maailmasõja puhkemiseni viinud Molotovi-Ribbentropi pakti (MRP) sõlmimise pärast kaudselt hoopis poolakaid.

Võidumuuseumi direktori Aleksandr Školniku sõnul oli MRP sõlmimise põhjuseks Stalini ja Hitleri vahel Poola soovimatus lasta Nõukogude vägesid oma territooriumile ja sellega nurjas ta Hitleri-vastase koalitsiooni loomise juba 1939. aastal.

Školnik käis sellise kaasaegseid lähiajaloolisi arusaamu ümber lükkava arvamuse välja tänases vestluses Vene rahvusliku uudisteteenistusega (NSN)

"Nõukogude Liit oli sunnitud tagama oma julgeolekut ja sõlmima Saksamaaga mittekallaletungi pakti, mis hoidis mõneks ajaks ära Nõukogude Liidu sõtta kiskumise," rõhutas võidumuuseumi direktor vastuseks Poola riigijuhtide hiljutistele avaldustele.

Ta lisas ka, et Teise maailmasõja puhkemise süü lasub eranditult Kolmandal Reichil, keda "mahitasid Suurbritannia ja Pranstusmaa valitsused".

Poola kaitseminister Antoni Macierewicz teatas 1. augustil, Varssavi ülestõusu 73. aastapäeval peetud kõnes, et NLiidu ja Saksamaa kuulusid poolakate hävitamise vandenõusse. Ta märkis, et sellele kurbmängule pani aluse just MRP.

Antoni Macierewicz.Foto: Reuters / Scanpix

Märtsis 1939 rahvusvaheliste suhete teravnedes teatasid London ja Pariis, et on valmis Poolat vajadusel Saksamaa vastu toetama. Juulis pakkus oma abi ka Moskva. Kuid kokkulepet ei saavutatud, muu hulgas sellepärast, et Poola ja Rumeenia ei soovinud vajadusel Punaarmeed läbi oma territooriumi lasta.

Sama aasta augustis kirjutasid NLiit ja Kolmas Reich alla kümneaastasele mittekallaletungi lepingule, mis sai hiljem oma salaprotokollide tõttu tuntuks MRP nime all. Salaprotokollidega jagati ära Saksamaa ja Venemaa vahele jäävad Vahe-Euroopa riigid. Selle kohaselt läks Poola lääs Saksamaale ja idaosa NLiidule.

Septembris tungiti koos Poolale kallale ja see jagati ära. Novembri viimasel päeval ründas Punaarmee Soomet, järgmisel kevadel annekteeriti kolm Balti riiki ja Bessaraabia. MRP Moskvat ei päästnud - 1941. aasta hiliskevadel tungis Wehrmacht läände laienenud NLiidule kallale.

Samal teemal

5. märts 2018, 16:14
HIIGELNÕUE: Poola soovib Saksamaalt sõjakahjude eest 690 miljardit eurot
27. veebruar 2018, 09:03
Venemaa meediat pahandab „Metsavenna laul“ ja „tiblade tapmine“
13. veebruar 2018, 16:02
PÕLLUAAS MIKSERILE: Eesti välispoliitika on visioonitu ja arg, vaid Poolal on julgust
9. veebruar 2018, 09:15
Ajaloolane Jaak Valge luurajatele: Kremli konverentsidel osalemist ei pea pelgama, sest diskussioonis jääme iga kell peale!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee