Tõnis Erilaid (Tiina Kõrtsini)

Eesti on klimaatiliselt suurriik, aga info keskendub Tallinnale. Nii ei teadnud keegi, et 8. augusti varahommikul 2010 käis saartest üle äikeselaine tugeva tuule ja rahega. Ilm oli olnud suisa kuum, aga nüüd kukkus temperatuur seal mõnes kohas 10 soojakraadi lähedale.

Järgmise äikeselaine lähenemist märgati Suure Munamäe vaatetornist õhtul veerand seitsme paiku. Paduvihm ja tormituul liikusid koos äikesega kiiresti edasi. Kella 19 ja 20 vahel mõõdeti Väike-Maarjas tuule kiiruseks juba orkaanimõõtu 36,5 meetrit sekundis. Mujal jäi tuul tagasihoidlikumaks, umbes 25 meetrit sekundis või alla selle.

 Kohati võttis tormituul ometi sadade meetrite ulatuses metsa maha (eriti Esna ja Haljala kandis põhjarannikul). Kokku 670 hektaril. Hetkega jäi elektrita kümneid tuhandeid peresid.

Kuid veel ei olnud kõik. Kolmas tormituule- ja äikeselaine oli tulekul ning  jõudis hilisõhtul Saaremaale ja Ida-Eestisse, tuues kaasa uusi purustusi. Eriti tugev oli tuul Võrus.

Hiidpagi põhjustas 6. augustil üle Volgamaade Eestisse jõudnud eksootiliste omadustega  troopiline õhumass. Ebatavaliselt suur niiskusehulk tekitas olukorra, mida vahest paar korda sajandis ette tuleb: pilved olid halvasti vaadeldavad.

Jaga artiklit

1 kommentaar

M
meenutus 9. aug 2013  /   21:16, 9. aug 2017
Täna 4 aastat tagasi oli ka öösel võimas äikese vaatemäng, seda siis saartel ja loode-Eestis.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis