Uueks setude valitsejaks sai Piret Torm-Kriis. Foto: Sirje Presnal
Sirje Presnal 6. august 2017 20:08
Laupäeval pidasid setud Luhamaal Määsi mäel 24. korda kuningriigi päeva, kus valisid endale järgmiseks aastaks uue valitseja. Uueks ülemsootskaks sai Petserimaalt Pööni külast pärit nelja lapse ema, tantsuõpetaja Piret Torm-Kriis, kes elab küll pealinnas, kuid käib tantsutunde andmas ka Värksas.

Vastne ülemsootska lubas oma valitsemisaastal seista hea selle eest, et setu keel saaks au sisse nii igapäevases argielus kui ka asjaajamisel kohalikes ametiasutustes. Tantsuõpetajana soovib vastne valitsejanna panna aluse Setumaa tantsupeole, kus tantsitaks üksnes setu tantse.

Ülemsootska on nii arvamusliider kui ka setude kõneisik. „Kõik kuninga asemiku teod kannavad eesmärki kaitsta ning arendada setu kultuuri,“ selgitab eelmine ülemsootska Aarne Leima.

Ülemsootska vastama kolmele kriteeriumile: olema setu, kandma setu rahvariideid ning kõnelema setu keelt. Just viimasega olevad mõned linnasetud Leima sõnul natuke hädas. Vastne ülemsootska märkis, et just setu keele hoidmine ja arendamine on tema suur südameasi.

„Setu kuningriik on miski, mis ühendab kõiki setusid – nagu tõotatud maa, mida füüsiliselt ei ole olemas, aga mis on rahva südames,“ piltlikustab Leima.

Ta lisab, et Setu kuningriik on üks neljast märksõnast, mis setu leelo, rahvariiete ning õigeusu ja rahvakalendri kõrval eestlastele Setumaaga seondub. „Need on mitusada aastat vanad, kuningriik ainult 24. Ühe inimpõlvega oleme tekitanud vägeva asja,“ võib Leima õigusega uhkust tunda. „Põhjus, miks ta on nii hästi käima läinud, on see, et kirik, poliitikud, president, naaberriigid, korporatsioonid mängivad meiega mängu kaasa.“

Leima rõhutab, et mida iganes nad Setu kuningriigi raames ette võtavad – kõik peab teenima setu kultuuri säilimise huve. „Eesmärk on, et setu tunneks end siin hästi,“ ütleb sootska.

Setu kuningriigipäeva keskmes olid sel korral setu külad, kes tutvustasid end rahvale oma väljapanekutega. Toimusid ka traditsioonilised meistrite võistlused, kus selgitati muuhulgas välja parimad sõira- ja leiva küpsetajad, aga ka seto traditsioonilise tantsu, karguse ja kasatski tantsijad. Kuningriigipäeva lõpetas meeleolukas sõjaväe paraad.

Kommentaarid  (14)

inimkonnale 8. august 2017 00:53
Psalmid (Laulud)111:Jumal hoolitseb oma rahva eest
1 Halleluuja!
Ma tänan Issandat kõigest südamest
õiglaste osaduses ja koguduses!
2 Suured on Issanda teod,
uuritavad kõigile,
kellel neist on hea meel.
3 Aulised ja ülevad on tema tööd
ja tema õigus kestab igavesti.
4 Tema on mälestuse seadnud oma imetegudele.
Halastaja ja armuline on Issand.
5 Ta annab toidust neile, kes teda kardavad,
ta peab igavesti meeles oma lepingut.
6 Ta on ilmutanud oma tegude vägevust oma rahvale,
et neile anda paganate pärusmaa.
7 Tema kätetööd on tõde ja õigus;
usaldatavad on kõik ta seadmised.
8 Need on toetatud ikka ja igavesti,
need on tehtud tões ja õiguses.
9 Ta läkitas lunastuse oma rahvale,
ta kinnitas oma lepingu igaveseks,
püha ja kardetav on tema nimi.
10 Issanda kartus on tarkuse algus;
hea arusaamine on kõigil,
kes teevad seda mööda;
tema kiitus kestab igavesti.
seto kiil kirjatsurale 7. august 2017 10:00
SETO! Mitte setu.
Hääd sõnaseletüse raamatit oles naile vaija!
Setodele hääd kasumist! Üts illos rahvas, kiä om eloh. Piro pääl rasse eol sälä takah.
on 7. august 2017 12:54
muidugi välja antud Seto Aabits ja sõnaraamat aastast 1926. kuid ega need noored pole vanaemade käest oma keelt õppinud, ikka emakeel on esmane, kuid linnastumise mõjud ei anna kaua oodata ja nii jääbki vikipeediast uurida UNESCO pärandit, Seto maa ja Seto rahva kohta, samuti seto keele kohta...neid linnavurlesid oma setu väändega ärge pange tähele, inimene ikka eksib kui ei tea täpselt.
ei 7. august 2017 15:30
Mitte seto, vaid SETU on eesti keeles.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS