Eesti uudised

Kuidas ja kui tihti Eestis uusi looma- ja taimeliike avastatakse?

Uusi liike Eesti looduses: šaakal ja ovaalne kuldkann (16)

Rainer Kerge, 5. august 2017 03:56
UUSTULNUK: Šaakal rändas Eestisse sel kümnendil ja tunnistas siinsed olud elamiskõlblikeks.Foto: Kaarel Kaisel, Loodusemees

Kui šaakal on Eestis pärismaine ulukiliik juba mitu aastat, siis ovaalse kuldkanni lisas botaanik Toomas Kukk meil kasvavate taimede nimekirja alles jaanipäeval. Kuidas uusi liike leitakse ning kui palju on siin teadlastel avastamist?

Pärismaine liik on loom või taim või seen, mis on levinud Eestisse looduslikult ja saab siin üldjuhul kenasti hakkama. No näiteks šaakal jalutas sel kümnendil ise kohale. Samuti on pärismaised taimed need, kes on levinud territooriumile tuulega, mõne looma või linnu seljas või kõhus, merd ja jõgesid mööda.

Lisaks võivad liigid vallutada uusi maid ka kunstlikult ehk inimese abiga: kultuurtaim kargab peenrast välja ja metsistub. (Botaanikaaedade ja zooparkide läheduses võib teinekord kohata kummalisi tulnukaid.) Mõne liigi on inimene kohe meelega kaugelt kohale toonud ja loodusesse lahti lasknud. Näiteks kährikkoer küüditati meile Ida-Aasiast ja ta kodunes Eestis kiiresti.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

20.09.2018
Eesti teadlase juhtimisel avastati Brasiiliast 20 uut sääseliiki
09.10.2017
Šaakalid korraldasid lambakarjas verepulma
20.09.2017
Mees, kes päästis hätta jäänud kähriku elu: "Meie loodus on osa meist endist ja vastupidi."
01.09.2017
TÄHELEPANU, VALMIS, LÄKS! Tänasest algas šaakalijaht

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee