Maailm

Taani prints Henrik teatas, ei ta ei soovi saada maetud abikaasa kuninganna Margarethe II kõrvale (2)

Toimetas Piret Kütt, 4. august 2017 13:01
Margarethe II 77. sünnipäeva tähistamine käesoleva aasta 16. aprillil Foto: Vida Press
83aastane Taani prints Henrik, kes on kuninganna Margrethe II-ga abielus olnud juba pool sajandit, teatas, et ei soovi, et ta maetaks tulevikus oma abikaasa kõrvale. 

Printsi otsusest teatas Taani kuningakoda eile, vahendab New York Times. Henriku otsus on protesti märgiks, mille on tinginud aastakümneid kestnud pettumus ning frustatsioon ebavõrdse kohtlemise pärast.

Kuninganna 73. sünnipäevFoto: Vida Press

Samal teemal

Prints Henrik abiellus kuninganna Margrethe II-ga 1967. aasta 10. juunil ning talle ennistati tiitel Tema Kuninglik Kõrgus Taani prints, eesnimi Henri aga muudeti taanipäraselt Henrikuks. Kuid nüüd selgub, et kuninganna abikaasa polnud sellega teps mitte rahul, lootes saada hoopis kuninga aunimetust.

„Pole saladus, et prints on hulga aastaid olnud oma rolli ja Taani monarhide poolt antud tiitli tõttu õnnetu,“ ütles kuningakoja pressiülem Lene Balleby meediale. „See rahulolematus on aaste jooksul üha kasvanud ja kasvanud,“ sõnas Balleby. „Printsi soov mitte saada maetud oma kuningannast abikaasa kõrvale, kuna ta jäeti ilma soovitud tiitlist ning teda pole koheldud naisega võrdselt, on asjade loomulik jätk,“ lisas ta. 

Prints Henrik abikaasa 73. sünnipäevalFoto: Vida Press

Esimene vihje Henriku rahulolematusest tuli tema 50. sünnipäeva paiku, mil ta ühes televisiooniesinemises teatas, et tal on keeruline naiselt küsida raha sigarettide jaoks. Viimaks mõisteti printsile välja küll palk ning esinduskulud, kui igatsetud tiitel on Henrikul siiani saamata. Kuigi Taani kohus on selgitanud, et tiitel on määratud sarnaselt teistele Euroopa monarhidele, ei ole see Henrikut rahuldanud.

„Ta on öelnud, et armastab oma naist, kuid tal on raske leppida kuninganna tiitli kui institutsiooniga,“ sõnas printsist eluloo raamatu  „Üksik"“ kirjutanud Stephanie Surrugue. „Ta ei tunne ennast mitmel moel osana juhtivast paarist,“ lisas ajakirjanikuna tegutsev Surrugue.

Margarethe II ja Henrik 1993. aastalFoto: Vida Press

Kuhu prints soovib maetud saada, pole teada.

Läinud aastal taandas prints end enamikest ametlikest kohustustest ning teda nähakse avalikkuse ees harva.

Margrethe II on Taani kuninganna alates 1972. aastast. Troonipärijaks kuulutati ta ametlikult 1955. aasta 1. aprillil. 

Paaril on kaks last ning seitse lapselast.

Margarethe II ja Henrik oma lastelastega 2014. aastalFoto: AFP / Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee