Lugejakiri

Lugejakiri | Hoiame sündimata elu (7)

Merike Kleemann, teoloogia õppur, ortodoks, 1. august 2017, 18:22
Foto: KALEV LILLEORG
Ühe aasta jooksul tehakse umbes neli tuhat aborti. Paneb mõtlema, et kümne aasta jooksul jääb Eestis sündimata ligi 40 000 last. Ja me oleme niigi väljasurev rahvas. Mida me siis üldse väärtustame, kui mitte inimese elu?

12 nädalat on piir, millest üle ei tohi enam (ema soovil – toim) rasedust katkestada. Mille alusel on selline seadus tehtud? Kirik on seisukohal, et hing tuleb lootesse eostamise momendil. Loote tapmine on sama nagu vastsündinu tapmine. Üsk on lapsekojana kõige püham koht, mida ei tohi rüvetada.

Üksikasjalik abordi kirjeldus tekitab jubedusvärinaid. 12nädalasel lootel on kehaosad eristatavad ja ta liigutab. Kui metallinstrumendid on viidud emakasse, hakkab loode paaniliselt värisema ja asendit muutma. Siis rebitakse keha pea küljest lahti. Seejärel ei ole enam jalgu, ei ole käsi. Pea surutakse omakorda tangidega kokku, et see saaks emakakaelast väljuda. Mõrv on sooritatud.

On suur õnnetus, kui peres on raskelt haige laps. Siis ei saa võtta riski veel sünnitada. Tänapäeval on geeniuuringutega võimalik avastada loote haiguseid raseduse varajases staadiumis. Näiteks Downi sündroom on kromosoomhaigus, mille näitab ära lootevedeliku uuring. Raskel ja mõjuval põhjusel on abort õigustatud – lähtuda tuleb nii raseda naise kui ka loote riskifaktoritest.

Aastaid tagasi oli Tallinnas üks näitus, mis sööbis mällu. Keset ruumi seisis must postament, mille sisse oli löödud roostes vikat. Laest alla rippusid kirstukujulised lapsehällid. Hällide põhjas oli üks lapse nimi marjadest laotuna. Kunstniku sõnum puudutas kindlasti paljusid. Mulle meenus dokumentaalfilm ema Teresast, kes on pühaks kuulutatud. Ta võttis muu hulgas sõna ka abortide vastu. Tema algatusel on loodud varjupaiku soovimatuteks osutunud vastsündinutele.

Milline on lastekodude olukord Eestis? Kas rohkem on haigeid või terveid lapsi? On palju perekondi, kes ei saa last ja sooviksid lapsendada tervet imikut. Aga see protsess on väga keeruline. Info selle kohta, kuhu üldse kõigepealt pöörduda, on raskesti kättesaadav. On vaja kedagi, kes lihtsustatud korras viiks kokku lapsest loobuvad sünnitajad ja potentsiaalsed kasuvanemad. Maarjamaal jätkub veel toitu ja ruumi uutele ilmakodanikele. Ühendame oma jõud.

Noored naised, kes on käima peale saanud, on õnnistatud seisundis. Elu on püha. Me peame seda hoidma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee