Maailm

Hiiglaslikust mereväeparaadist sai Putini presidendikampaania avalöök? (22)

Tõnis Erilaid, 31. juuli 2017, 04:00
SILLAD ÜLES: Sõjalaevade läbipääsemiseks tuli Neeval üles tõsta neli silda. Linnas siiski olulisi liiklusummikuid ei tekkinud.Foto: AFP / Scanpix
Eilsed ajaloo suurimad laevastikuparaadid Venemaal olid ametlikult pühendatud idanaabri sõjalaevastiku 321. aastapäevale. Ettevõtmise mastaapsus hoolimata sellest,  et tegemist polnud ümmarguse aastaarvuga, pani paljud ajakirjandusväljaanded oletama, et sõjalise jõu näitamine on Putini presidendikampaania avalöök. Kohale toodi ju isegi maailma suurim tuumaallveelaev Dmitri Donskoi, mille pardal olid väidetavalt ka ballistilised raketid Bulava.

„Laevastiku võimsuse näitamine ei ole sugugi halb ettevõtmine tuleva aasta presidendivalimisi silmas pidades,“ kirjutab Iltalehti märkides, et kuigi Putin ei ole veel ametlikult teatanud oma kandideerimisest, siis politoloogid peavad päris kindlaks, et ta ei soovi presidendiametit jätta. Iltalehti kirjutab, et Putin saabus paraadi vastu võtma hurraa-hüüete saatel.

„Eilne paraad oli selgelt korraldatud propagandaeesmärgil,“ sedastas  Saksamaa väljaanne Bild.

30 uut laeva

 „Vene sõjalaevastik saab veel sel aastal 30 uut laeva,“ kinnitas president Putin oma kõnes Admiraliteedis korraldatud pidulikul vastuvõtul, püüdes näidata Venemaa sõjalise võimsuse kasvu lääneriikide sanktsioonidele vaatamata.

Tõsi, suur osa noist uutest laevadest on väiksemat sorti kaatrid ja abilaevad, aga arv on ju ilus. „Oma laevastikku arendades peame silmas pidama muutunud rahvusvahelist olukorda ja sellega seotud uusi väljakutseid,“ lisas ta, puudutamata küll otsesõnu Venemaa ja Ühendriikide nullpunkti jõudnud suhteid.

TERVITUS: Putin saabus paraadi alguseks kohale kopteril, tõusis kiirkaatri pardale ja vaatas laevad peremehepilgul üle.Foto: AFP / Scanpix

Varem on Putin, allkirjastades laevastiku arenguprogrammi 2030. aastani, märkinud, et Vene laevastik peab tegutsema kõigil maailmameredel ja olema suuruselt teine Ühendriikide kannul. 

Peterburis toodi paraadile ümmarguselt 60 suurt ja väikest sõjalaeva, teiste seas ka Põhjalaevastiku lipulaev tuumaristleja Pjotr Veliki. Suuremad alused Neevale ei mahtunud, süvis on liiga suur. Neid näidati Kroonlinna juures, kuhu pääsemiseks tuli paraadihuvilistel seista tohututes ummikutes, ja lõpuks pandi ligipääs Kroonlinnale sootuks kinni.

Hiinlased olid kohal

Külalistena olid kohal Hiina sõjalaevad. Enne hiiglaslikku paraadi oli Putin selgitanud, et tegemist ei ole mingi mõõgaga vehkimisega. „Sellised paraadid on Venemaal traditsiooniks juba ammustest aegadest. Kõik soovijad on teretulnud paraadil kaasa lööma,“  kutsus Putin, kuid peale Hiina rohkem soovijaid ei olnud.

Ühtaegu Peterburiga oli sõjalaevastikuparaad ka Mustal merel, kus venelastel on suurim baas Ukrainalt võetud Krimmi poolsaarel Sevastoopolis. Vene ajakirjandusväljaannete teatel vaatas 40 laeva ja kaatri paraadi, millel osalesid ka merejalaväelased, 100 000 inimest.Väiksemad paraadid olid ka Balti mere laevastikul Baltiiskis, Vaiksel ookeanil Vladivostokis ja Kaspia flotillis.

Esimene laevastikuparaad Vahemerel

Tänavu paradeerisid Vene sõjalaevad esimest korda ka Vahemerel. Täpsemalt Süürias, Tartusi laevastikupunkti juures. Nad olid alles äsja allkirjastanud Süüria liidri Bashar al-Assadiga lepingu, et Venemaa võib Tartusi kasutada 49 aastat ja selle aja jooksul arendada seal välja täismõõdulise mereväebaasi. Paraadile tulid seekord kuus Tartusis ja ümbruses baseeruvat sõjalaeva ning Musta mere laevastiku allveelaev Krasnodar. 

Samal teemal

2. mai 2018, 17:45
JÕUDEMONSTRATSIOON: Venemaa toob suvel Soome lahele taas tuumaallveelaeva
1. august 2017, 22:15
Putin näpistas aega kalapüügiks, pressišeff väitis enne vastupidist

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee