Eesti uudised

GALERII | Tallinnas hakkasid liikuma isesõitvad bussid (31)

Ossy Aas, 29. juuli 2017 13:21
Foto: Martin Ahven
Riigikantselei strateegiabüroo esitles täna Kultuurikatla juures isesõitvate busside pilootprojekti.

Bussiliin Kultuurikatlast Viru ringini on avatud kõikidele soovijatele augusti lõpuni ning bussisõit on tasuta. Bussid toodi Tallinna seoses Eesti Euroopa Liidu eesistumisega. Bussid sõidavad graafikus esmaspäevast laupäevani, kell 8.30-17.30. Pilootprojekti maksumuseks on umbes 100 000 eurot, millest kaks kolmandikku kattis erasektor.

Riigikantselei strateegiabüroo digiinnovatsiooni nõuniku Marten Kaevatsi sõnul on isesõitvate busside projekti üks eesmärk linnakodanike mõtteviiside muutmine. „Inimesed, kes ei ole tehnoloogiaga päris hästi kursis, saavad nüüd aru, et isesõitvad bussid ei ole kauge tulevik, vaid see on juba siin – ainult tule kohale ja sõida.“

Foto: Martin Ahven

Milmremi ekspordijuhi Gert D. Hankewitzu kinnitusel on uued isesõitvad bussid ohutud, sest nad sõidavad suhteliselt madala kiirusega – 10-12 km/h. Bussis sõidab kaasa ka operaator, kes saab vajadusel juhtimisse sekkuda, aga ka buss ise on võrdlemisi tark. „Oletame, et buss näeb 20 meetri kauguselt mingit takistust, ta fikseerib selle ja hakkab seejärel aeglasemalt sõitma. Kohale jõudes tuleb operaatoril kas juhtimine ise üle võtta või oodata nii kaua kuni takistus ära läheb ja lubada siis bussil autonoomselt edasi sõita.“

Foto: Martin Ahven

Easymile’i isesõitvad bussid liiguvad elektri jõul. Akud kestavad ideaalis 14 tundi, aga see sõltub mitmest tegurist – kas konditsioneer töötab ja kui palju buss seisab või sõidab.

Bussis võib korraga olla kaheksa reisjat ning sõidukis kehtivad tavapärased ühistranspordi viisakusreeglid. Jälgida tuleb ka operaatori juhiseid.

Isesõitvad bussid tõi Prantsusmaalt kohale transpordiettevõtte DSV ning busse hakkab opereerima mehitamata roomiksõidukite arendaja Milmrem, kes koolitab välja busside esitlejad ja tagab sõidukite tehnilise korrashoiu. Küberturvet tagab tarkvaraettevõtte Guardtime. Trassi ettevalmistuse eest vastutab Tallinna transpordiamet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee