Eesti uudised

Artikkel algselt avaldatud 5.3.1999 

MEENUTUS MINEVIKUST | Toomas Tõniste tegi petmisettepaneku (97)

Jaan Väljaots, 12. juuni 2017 16:42
Foto: Albert Truuväärt
Isamaaliidu valimisplakatitel ausust nõudev purjetaja Toomas Tõniste on oma eramaja valmimise käigus ahvatlenud ehitajat kirjutama fiktiivseid arveid.

"Poiss vaatab plakatilt vastu. Alla on kirjutatud: "Jõukust!" Ma läksin päris närvi. Nii see jõukus tuleb, kui tehtud töö eest maksmata jätta ja firma rahaga maja ehitada," räägib Viimsi poolsaarele Miiduranna sadama taha luksusliku elamu püstitanud Tartu ehitusfirma Rostra juhatuse esimees Sulev Tammiste.

Ehitaja koristagu lund ja purustagu pudeleid

Ehitaja sai maja eest ettemakseid Tõniste alkoholiimpordiga tegelevalt firmalt LTT. Koos advokaadiga on Tammiste kokku arvutanud, et kui LTT peitis oma kasumit majaehitusse, võis riigil jääda saamata vähemalt 700 000 krooni maksuraha.

Kahtlusi õhutab Tõniste kirjutatud paber, milles ta palub vormistada majaehituse eest makstud arvetele tagantjärele fiktiivsed aktid.

"Ta ütles, et neid on vaja audiitorile, kes tema raamatupidamist kontrollima tuleb," räägib Tõnistega tülli pööranud ehitaja.

Purjetava veinikaupmehe poolt faksis väljapakutud tööd puudutavad kõike muud kui tema maja. Kirjas on LTT lao põranda ja katuse remont, kaubariiulite paigaldamine, kontoriruumide ehitus, aga ka klaastaara kogumine ja purustamine ning laoesise lume koristamine. Töid on kirjas enam kui kolme miljoni eest.

"Ei tea, kuidas ta selle raamatupidamises vormistas. Mina talle neid akte ei saatnud. Oleks ju absurd, kui ehitusfirma purustaks pudeleid ja roogiks lund," räägib Tammiste.

"See ei läinud käiku!"

Tõniste võtab kompromiteeriva paberi koopia mitu korda laualt ja paneb tagasi.

"See audiitorijutt on jama," eitab ta.

"See oli hetkeidee, mille ma ehitaja palvel kiiresti visandasin. Mu raamatupidaja nimetas seda täielikuks jamaks. See ei läinud käiku ja kõik," loeb Tõniste küsimuse ammendatuks.

Tõniste sõnul ei maksnud LTT sugugi kogu maja eest. See osa, mis tuli firma taskust, on raamatupidamises sendipealt kirjas. Täpset skeemi on ta nõus seletama maksuametile, millel õigus erafirma asjade vastu huvi tunda. "Õhtulehele" kinnitab ta, et tema eramu on LTT äriprojekt ning tal on LTTga kasutusleping.

Ehitaja nõuab 670 000 krooni lisa

Toomas Tõniste on oma kaunitarist naise Ingridi ja luksusliku majaga Viimsi poolsaarel läbi käinud mõlema Eesti seltskonnaajakirja kaanelt.

Oma käe järgi kujundatud avaras majas poseeritud piltidel kurtsid nad, et ehitus venis oodatust pikemaks ja kallimaks.

Tartu ehitusfirma Rostra, mis sai tööotsa osalt tänu missindusse ulatuvatele tuttavatele, tunnistab, et töö võeti ette tehnilise projektita ja tähtajad olid utoopilised. Venimist põhjustanud ka vundamendiaugust välja tulnud 400 mürsku ja tellija kapriisid. Küll tulnud maja kõrgemale tõsta, et rõdult üle naabri katuse merd näeks, küll tulnud medalikapi auku seinas korduvalt suuremaks raiuda ja kraanikaussi kümme sentimeetrit nihutada.

Tõniste on ehitaja valiku üle üdini õnnetu: "Mul oli kolme firma pakkumine. See oli neist kõige kallim, aga tuttav soovitas ja firma lubas kindlalt, et nemad töö käigus hinda tõstma ei hakka." Algul lepitud hinnaks 2,6 miljonit krooni.

1997. aasta juulis läks ehitus lahti. Probleemid tekkisid jaanuaris, mil ehitaja öelnud, et neil kipub asi miinusesse. "Kes võtab üle pooliku ehituse?" pärib Tõniste retooriliselt. "Maksin juurde. Selgus, et minu raha oli taotud oma vanade võlgade katteks. Materjalide ostmiseks neil raha ei olnud. Kaua sa oled hea ja teiste võlgu maksad?"

1998. aasta aprillis tegi Tõniste viimase makse. Ehitaja arvamus, et 360 m² elamispinnaga maja eest makstud 3,8 miljonile kroonile tuleks lisada veel 670 000, on jäänud vastuseta, nagu ka kompromissiks pakutud poole väiksem summa.

Ehitaja lootis enda sõnul, et valimiste eel võtab Riigikokku kandideeriv Tõniste mõistuse pähe ja maksab ära. Nüüd on ehitaja kindel, et peab firma pankrottiläinuks kuulutama.

Tõniste arvab, et on maja eest juba piisavalt maksnud. "Ehituse venimise tõttu läks terve purjetamishooaeg lörri. Võiksin ehitajalt lepingu järgi samas suurusjärgus hoopis viivist nõuda," on Tõniste kindel. "Lüpsta olen saanud mina. Hea, kui sellised firmad ära kaovad. Valimiseelsele väljapressimisele ma ei allu."

Samal teemal

21.07.2017
Toomas Tõniste: kui ütlen, et olen saanud olümpialt medali, imestavad väliseksperdid: vau! Ma eristun, olen teistsugune
11.07.2017
FÖÖST KOONER VAAS RIILI TAIT | Tõniste vastus ajaks Kimi Räikkose kadedaks
12.06.2017
"Aktuaalne kaamera": Kaks Tõniste kinnistut on äripartneri kriminaalasjas arestitud
12.06.2017
FOTO | President nimetas ametisse uued ministrid