Trumpi nõunik ja väimees Jared Kushner pärast tunnistuste andmistFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 24. juuli 2017 20:04
CNN kirjutab, et USA president Donald Trumpi väimees (ühtlasi ka äia nõunik) Jared Kushner andis täna Senati luurekomisjoni ees ütlusi. Kushner väidab, et tal pole venelastega kontaktis olnud, kui välja arvata juba avalikkusele teada olnud kohtumine vene advokaadiga. Enda sõnul ei teadnud ta kohtumisele minnes sedagi, millest seal juttu tuleb.

Eelmise aasta juunis toimunud kohtumisel viibisid Donald Trump Jr., advokaat Natalja Vesselnitskaja, Trumpi presidendikampaania juht Paul Manafort ja Jared Kushner. Nooremale Trumpile lubati isa rivaali Hillary Clintoni kohta kompromiteerivat materjali. Trump Jr. on korduvalt rõhutanud, et mingit väärtuslikku infot kohtumisel ei kõlanud ja sinnapaika see jäetigi. Nüüd peavad kõik kolm kohtumisel osalenud mees Senati ees tunnistusi andma.

Kushner, kes annab täna tunnistusi suletud istungil, on korduvalt väitnud, et pole teinud midagi ebaseaduslikku ega ebaeetilist. Tema pöördumises on kirjas. "Ma ei teinud ühegi võõrvalitsusega koostööd, samuti ei tea ma ühtegi presidendikampaaniaga tegelenud isikut, kes oleks seda teinud." Ta jätkab: "Mul pole olnud ühtegi kohatut kontakti. Ka minu isiklikku äritegevust ei ole ükski Vene päritolu allikas rahastanud."

Vastuolulisele 2016. aasta juuni kohtumisele eelnenud kirjavahetuse avaldas Trump Jr. kaks nädalat tagasi. Jared Kushner üritab sellest distantsi hoida ja väidab, et ei lugenud meile korralikult läbi ning ei teadnud kohale tulles õieti üldse, millest juttu tuleb. Kushneril olevat kohtumisel lausa nii igav hakanud, et saatis oma assistendile tekstisõnumi, milles palus endale helistada, et oleks hea vabandus ruumist lahkuda.

Naeratus näol: Kushner väidab kindlalt, et pole midagi ebaeetilist teinud Foto: AFP / Scanpix

Kushner eitab Reutersi avaldatud raportit, mille väitel tegi ta 2016. aastal kaks telefonikõnet Vene suursaadikule Sergei Kisljakile. Kushner ei mäleta sellistest kõnedest midagi ning kinnitab, et ka tema laua- ning mobiiltelefonide kõneeristusest selliseid kontakte ei leita. Kisljakiga kohtumised jäid tema sõnul põgusateks. Kushnerit kahtlustatakse selles, et ta üritas suursaadikuga koos luua salajast infovahetuse kanalit. Kushner väidab vastu, et soovis Vene kindralitega Süüriast rääkida ning püüdis (edutult) kokku leppida kõne tegemist Vene saatkonnast, kuna seal olevat paremini turvatud telefoniliinid.

Ka tunnistab Kushner, et sai kingitusi Vene oligarh Sergei Gorkovilt, kellele kuulub Venemaa riiklik pank VEB. Nendeks olid õlimaal Kushneri vanemate sünnipaigast Valgevenes ning kotitäis mulda samast piirkonnast.

Täna pärast salajase istungi lõppu tormas Kushneri juurde aktivist, kes vehkis Venemaa lipuga ja nõudis, et presidendi väimees sellele autogrammi annaks.

Aktivist vehib Kushneri näo ees Venemaa lipuga. Foto: Reuters / Scanpix