Eesti uudised

Tuvid ajasid Nõmmel naabrid tülli (14)

Daniel Veinbergs, 24. juuli 2017, 04:00
TUVIDE VASTU: Kui põhikirja on rikutud, tuleb seda arutada ühistuliikmete koosolekul. Malle-Reeda üleskutse ripub trepikojas juba jaanuarist. Foto: Teet Malsroos
"Tulge ja vaadake ise," ütleb Malle-Reet ja näitab vedelat hallitust ja sõnnikukorda, mille on kaasa toonud naabrite tuline kirg tuvide kasvatamise vastu.

Nõmmel viiele leibkonnale mõeldud koduaias kõrgub taeva poole üüratu tuvitorn. Vähe sellest, lisatuvide majutamiseks on torni kõrvale püstitatud veel kaks võrestatud ubrikut. Kokku elutseb krundil sadakond tuvi. Käsitsi ehitatud plekist tuvitorni uksele on kruvitud ohu eest hoiatav märk – pealuu ristis kontidega. Jääb arusaamatuks, kas märk on mõeldud uudistajate kaitsmiseks või hirmutamiseks.

Foto: Teet Malsroos

Tuvitorne pildistades ilmub kohale tuvide peremees Vladimir, kes on väga pahane. "Te olete salakaval. Väga salakaval," süüdistab peremees Malle-Reeta (64) ja käsib fotoaparaadi kotti pakkida.

"Ma olen siin terve elu tuvisid kasvatanud! Ma elan siin 1958. aastast. See vanur sõitis siia, nüüd tahab korterist lahti saada. Järsku on minu tuvid suur probleem! Absurd!" sõnab ta.

Samal teemal

Naine peidab end fotograafi taha ja tundub, et naabrid ei saa üksteisest aru. Väikse vestluse järel peremees rahuneb. "Samamoodi nagu keegi armastab oma kassi või koera. Mina armastan oma tuvisid."

"Järsku on minu tuvid suur probleem."

Kolme aasta eest pani Malle-Reet elusäästud Kerese tänava korterisse, et nautida vanaduspõlve unise Nõmme mändide vahel. Toona puudus tal ettekujutus, mida kujutab endast naabripere tuline kirg tuvipidamise vastu. Torni kõrval on kuus kotitäit ehk ligikaudu kakssada kilo tuvisõnnikut. Malle-Reeda sõnul trambib peremees jalanõusid vahetamata sõnnikut ka treppide külge. "Enne siia kolimist ma ei teadnud, et olen allergik. Nina jookseb kogu aeg vett."

Keldri seintele on levinud ka vedel hallitus.

Ühistu elanikud on näinud ka hullemaid aegu. Kui algselt peeti tuvisid elamu pööningul, siis uue katusepleki paigaldamine ärgitas tuvipidajaid ehitama koduõuele tuvimajasid. Eelmine suvi kasvatati keldris hoopis vutte, Malle-Reet kahtlustab, et söögiks. Vutisõnniku lõhna peale ilmusid välja üüratud lauda- ja porikärbsed. Miks on Malle mure nõnda kaua kestnud? Ta on pöördunud kuue ametkonna poole – Korterite Ühistute Liidust kuni muponi. Vastus on igal pool ühene. Pole olemas tuvipidamist reguleerivat seadust, mistõttu ametnikud lihtsalt ei oska sekkuda.

Lootust annab vaid Kerese 50 ühistu põhikiri, mille kohaselt peavad elanikud valdama elamut vastavuses kõigi korteriomanike huvidega. Kui põhikirja on rikutud, tuleb seda arutada ühistuliikmete koosolekul, kus hääletatakse jõusse uued reeglid. Koosolekut pole toimunud aga Malle sissekolimisest saati ehk viimased kolm aastat ning tema üleskutse ripub trepikojas juba jaanuarist.

TUVIDE VASTU: Kui põhikirja on rikutud, tuleb seda arutada ühistuliikmete koosolekul. Malle-Reeda üleskutse ripub trepikojas juba jaanuarist. Foto: Teet Malsroos

Seadust pole

Ühistu esimees Mati Uulu on tuvimurest teadlik. Kolm aastat tagasi tegeles ta juba nõukogude ajast saati pööningul hoitud tuvidega. Ta leidis kavala lahenduse, mis hoidis majarahva õrna rahu. Katusele tehti remont. Nõnda koliti tuvid aeda. Kuid peagi ei aidanud ka see, sest tuvila tõttu ei olnud aias ruumi istumiseks. Koosolekul taheti, et tuvila leiaks uue koha aia nurgas. Tuvitorn jäi siiski paigale ja ajapikku majarahvas lihtsalt harjus, kuni sisse kolis Malle-Reet, kes murega veel leppinud pole. Praeguseks on Uulu otsustanud tuviarmastajate ja tuvivastaste kanakitkumisele käega lüüa ning ühistule valitakse uus esimees.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee