VIIMNE PUHKEPAIK: Dmitri Ganini haud Mustvee kalmistul. Foto: Aldo Luud
Siim Randla 24. juuli 2017 04:00
Dmitri Ganini ema ei vaidlustanud Põhja ringkonnaprokuratuuri otsust, millega lõpetati kriminaalmenetlus tema pronksiööl tapetud poja mõrtsukate leidmiseks, küll aga jätkab Vene pool tapjate kindlaks tegemiseks alustatud juurdlust.

Vene suursaadiku Aleksandr Petrovi sõnul loobus Dmitri Ganini ema edasikaebuse esitamisest. Petrov kinnitas Õhtulehele, et ema ei soovi uusi üleelamisi.

Dmitri Ganin tapeti ühe noatorkega 27. aprillil 2007. aastal Tallinnas pronksiööl Tatari tänaval. Tema surma asjaolude väljaselgitamiseks alustas keskkriminaalpolitsei koos Põhja ringkonnaprokuratuuriga kriminaalmenetluse tapmist käsitlevas paragrahvis. Karistusseadustiku kohaselt aegub tapmine kümne aastaga. Tänavu kevadel lõpetas Põhja ringkonnaprokuratuur kriminaalmenetluse tapjat tuvastamata. Menetluse käigus tuvastati kõik Ganini peksmises osalenud isikud, kuid ei ole leitud piisavalt tõendeid, et tuvastada, kes lõi torkehaava, mille tagajärjel ohver suri. Prokuratuur teatas, et õigusriigile omaselt on Eestis kõrge tõendamislävi ja peksjate tuvastamisest ei piisa tapmise tõendamiseks.

Suursaadiku kinnitusel on kummaline, kuidas kriminaalmenetluse lõpetamisest emale üldse teada anti, lõpetamismäärust prokuratuur ei saatnud. Ta sai sellest sisuliselt uudistest teada, märkis suursaadik.

Ganini tapmise uurimise lõpetamise tõttu esitas Vene pool Eesti välisministeeriumile noodi, kus soovib teada menetluse lõpetamise motiive.

Ganini tapmise asjaolude uurimiseks alustas Vene uurimiskomitee Leningradi oblasti osakond juba varem oma juurdluse. Suursaadiku sõnul pole Eesti ametivõimud, prokuratuur aidanud Vene poole uurimisele kaasa, kui nood on esitanud õigusabipalveid.

Venemaa suursaadik on andnud mõista, et Eesti ja Vene riigi vahelised suhted halvenevad juhul, kui prokuratuur lõpetab Dmitri Ganini surma uurimise, on kirjutanud Postimees.