Briti peaminister Theresa May tervitas Eesti peaminister Jüri Ratast Londonis Downing Streetil 18. juulil 2017.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 18. juuli 2017 15:44
Peaminister Jüri Ratas oli täna lühivisiidil Londonis, kus kohtus ka Suurbritannia peaministri Theresa Mayga.

Peaminister Jüri Ratas arutas täna Londonis Ühendkuningriigi kolleegi Theresa Mayga Euroopa Liidu ja NATO kaitsekoostööd, mis on Eesti Euroopa Liidu eesistumise üks olulisemaid teemasid sellel poolaastal, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Peaminister Ratase sõnul Ühendkuningriik on ja jääb Eestile, Euroopa Liidule ning NATO-le oluliseks liitlaseks Euroopa julgeoleku tagamisel ja võitluses terrorismiga.

Peaminister Ratas tutvustas Briti peaministrile lähemalt Eesti eesistumise plaane digiteemade edasiviimisel Euroopa Liidus ja 29. septembril Tallinnas toimuva digitaalse tippkohtumise eesmärke.

"Tippkohtumisel arutame, mida peaks Euroopa tegema, et olla majanduses, tööstuses, ühenduste loomises aga ka avaliku sektori teenustes ning infoühiskonna turvalisuses maailmas juhtival kohal. Ootan peaminister Mayd osalema tippkohtumisel Tallinnas. Ühendkuningriik on juhtiv riik infotehnoloogia kasutuselevõtul avalikus sektoris ja oluline keskus iduettevõtetele,“ selgitas peaminister Ratas.

Eesti ja Ühendkuningriigi koostöö on viimasel ajal hoogustunud lisaks kaitsele eriti e-riigi, infotehnoloogia ja küberkaitse valdkondades. Näiteks huvitab Ühendkuningriiki Eesti x-tee lahendus, riigiportaal eesti.ee ja riigi infosüsteemi kataloog RIHA.

Lisaks tõusetusid kohtumisel rändekriisi lahendamist ja Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumist puudutavad teemad. Rändekriisis on Eestil ja Ühendkuningriigil sarnased seisukohad: oluline on tegeleda rände algpõhjustega, tagada välispiiridel kontroll ning toetada solidaarselt piiririike.

Eile algas Brüsselis Brexiti läbirääkimiste teine voor, mis kestab kuni neljapäevani. Euroopa Komisjoni juhtimisel räägitakse läbi teiste seas kodanike õigusi, finantskokkulepet ja Euroopa Liidu institutsioonide/agentuuride tööd puudutavad küsimused.

Peaminister Ratas kohtus täna pärastlõunal Londonis ka sealse Eesti kogukonna esindajatega. Londonis tegutseb umbes 40 Eesti ettevõtet ning Ühendkuningriik on koduks, õppe- või töökohaks järjest suurenevale eestlaskonnale. Hinnanguliselt elab Ühendkuningriigis 10 000-15 000 Eesti kodanikku, neist 3 000-5 000 Londonis.

Peaminister Ratas on Eesti eesistumise plaanide tutvustamiseks kohtunud pea kõigi kolleegidega Euroopa Liidus. Kohtumine Ühendkuningriigi peaminister Theresa Mayga oli eelviimane, jäänud on veel Horvaatia töövisiit juuli lõpus.

Peaminister naaseb Eestisse täna südaöösel.