Eesti uudised

Kuidas pääseda pikast ID-kaardi ja passi vahetamise järjekorrast? (28)

Liis Vaksmann, 18. juuli 2017 04:00
SABA: Eile hommikune järjekord Pinna tänava büroo ukse taga.Foto: Vlad Kopylkov / Vecherka
Pikk dokumendi uuendamise järjekord Tallinna kahes politsei- ja piirivalveameti (PPA) kontoris lööb laineid. Kuidas annaks aega kokku hoida veetmata tunde järjekorras?

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Seiko Kuik tõdeb, et praegu on pikad järjekorrad kõikides PPA teenindussaalides. "Üks põhjus on suur hulk aeguvaid dokumente: sel aastal aegub ligikaudu 200 000 Eesti kodaniku ID-kaarti ja 150 000 passi," toob Kuik välja. "2012. aastal kaotasid kehtivuse esimesed kümneaastased ID-kaardid ja nüüd aeguvad need juba viieaastaste tsüklite kaupa. Lisaks on suviti inimestel rohkem aega reisimiseks ja tullakse enne reisi dokumente vahetama."

Kuidas saab aga taotleja järjekorda vältida? "ID-kaardi taotleja saab järjekorda vältida, kui esitab taotluse veebis. Leheküljel etaotlus.politsei.ee saab dokumenti taotleda mõne minutiga. E-keskkonna teeb lihtsaks ja mugavaks see, et enamik välju on juba eeltäidetud ja keskkonda saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või pangalingiga."

Kes läheb ID-kaarti, passi või muud dokumenti teenindussaali taotlema, peab Kuiki sõnul siiski aega ja kannatust varuma. Kui dokumendivahetus pole pakiline, siis võiks seda edasi lükata. "Järjekorda võib vältida, kui broneerida aeg nii dokumendi taotlemiseks kui ka selle kätte saamiseks. Aega saab broneerida kuni kolm kuud ette," selgitab Kuik.

Tõsi, seda tuleb teha aegsasti, sest praegu saab näiteks Tallinnas broneerida aega augusti viimasteks päevadeks.

Politsei pakub, et teeninduses kuluvat aega saab vähendada, kui taotleja võtab ühes juba varem valmis tehtud nõuetekohase foto või saadab selle digitaalselt aadressile ppa@politsei.ee. Samas jääb järjekorras oodates ka kohapealses fotoautomaadis pildi tegemiseks aega küllaga.

Samuti juhib Kuik tähelepanu, et PPA saadab 90 päeva enne dokumendi kehtivusaja lõppu teavituse Eesti.ee elektronpostiaadressile ja et teavitus kindlasti adressaadini jõuaks, tuleb anda meiliaadress, mida ka päriselt kasutatakse. "Vähemalt 30 päeva enne vana dokumendi kehtivusaja lõppu tuleks hakata taotlema uut dokumenti, mis väljastatakse 30 päeva jooksul alates selle menetlusse võtmisest või puudustega taotluse puhul alates puuduste kõrvaldamisest."