Maailm

VENEMAA HOIATAB | Näpuvurrid on USA vandenõu noorte venelaste manipuleerimiseks (27)

René Piik, 17. juuli 2017 16:35
Kremli-vastast poliitikat õhutav näpuvurrFoto: Aldo Luud
Maailmas viimasel ajal populaarsust kogunud näpuvurrid on muutunud populaarseks ka vene noorte ja laste seas. Venemaa riigitelevisioon on arvamusel, et hoolimata mänguasja rahustavast toimest on selle peamine eesmärk pöörata vene noored riigi valitsuse ja Vladimir Putini vastu.

Näpuvurrid näevad esmapilgul välja ohutud: mänguasja keskele on kuullaagritega kinnitatud kolmeotsaline plastmassist osa, mis lükkamisel keerlema hakkab. Näpuvurre müüakse paljudes erinevates värvides ning erinevate kujundustega, mis on need üle maailma laste hulgas ülimalt populaarseks teinud. Vurride klientuurist ei jää välja ka Venemaa lapsed.

„Pole ilmselt kokkusattumus, et vurre hakati müüma ka opositsiooni korraldatud üritustel,“ arvas kolmapäeval saate „Virus“ juht. Saatejuht Kazakov seletas, et ekspertide hinnangul võib lelu kasutaja „zombistada“, sest see lülitab välja inimese kriitilise mõtlemise võime ja tekitab temas teatud hüpnoosi.

Saates toodi välja ka psühholoogi Svetlana Filatova uuring, mis väitis, et näpuvurrid võivad küll arendada väga väikeste laste motoorseid võimeid, kuid juba veidi vanematele inimestele on vurril ainult negatiivsed mõjud. Filatova sõnul muudab mänguasi inimese nürimaks ning vaid vurrile keskendudes transpordib see inimese lausa teise maailma.

Sama teemat arendas saatejuht Kazakov ka juunis eetrisse läinud saates. Toona pani ta tähele, et näpuvurre on tihti kasutanud opositsiooni liikmed. „Ka koolilapsed ning ülikooliõpilased on vurre hakanud kasutama nüüd, kus nende populaarsus USAs langeb.“

Kazakovi kaassaatejuht, Nikolai Sokolov võttis samuti vestlusest osa: „Nagu näha, on vurril trükitud vaid ingliskeelsed tekstid, venekeelseid pole aga kuskil näha. Miks näpuvurrid Venemaal nii populaarseks on saanud, ei oska keegi öelda.“ Sokolovi sõnul on tegemist müsteeriumiga. „Kes neid vurre massidele reklaamib?“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee