Tartu vangla. (Argo Ingver)

Justiitsministeerium kuulutas välja konkursi, et leida projekt, mille abil toetada ja aidata lapsi, kelle vanemad viibivad vanglas. Konkursi võitja saab projekti elluviimiseks toetust 50 000 eurot.

Justiitsminister Urmas Reinsalu on seisukohal, et lapse jaoks on vanema vanglasse sattumine kriis, kuna lapsed tunnevad end vanemate tegude pärast tihti kaasvastutajana, millele lisandub häbi- ja süütunne.

Eestis on ligi 1500 last, kelle vanematest vähemalt üks viibib kinnipidamisasutuses. Aitamaks taolisse olukorda sattunud lastel kriisi lahendada nende tuleviku jaoks võimalikult väikeste kahjudega, asus justiitsministeerium otsima projekti, mis aitaks kinnipeetavate lastel ühiskonnas paremini toime tulla.

Paremini toimetulek peaks vähendama lapsel sotsiaalse isolatsiooni riski ning lapse süü- ja häbitunnet, aitama kaasa kinnipeetavast vanema ja tema lapse suhtluse parandamisele, kui see lähtub lapse huvidest ja ennetama vanema vanglas viibimisest tulenevat negatiivset mõju lapse arengule.

Konkursil võivad osaleda kõik Eestis registreeritud avalik-õiguslikud ja eraõiguslikud juriidilised isikud, sealhulgas mittetulundusühingud ja sihtasutused. Projekt tuleb ellu viia koostöös vanglatega.

Projekti oma- või kaasfinantseering peab moodustama vähemalt kümme protsenti projekti eelarvest ja see võib olla täies ulatuses kaetud vabatahtliku tööga. Projekti kestus on kuni kaks aastat ja tegevus peab algama 2017. aastal.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Dagne Mihkels ütleb, et rohkema osas on neil praegu keeruline midagi täpsemat vastata, kuna konkurss sai alles välja kuulutatud.

Konkursi tähtaeg on septembri alguses ja siis saab Mihkelsi sõnul sellest juba ka lähemalt rääkida.

Nelja lapse ema Elina, kelle kahe noorema poja isa kannab vanglakaristust, on meeldivalt üllatunud kuuldes, et ministeerium plaanib raskes olukorras lapsi aitama hakata.

„Isa vanglasse sattumine on laste psüühikale kindlasti oma jälje jätnud. Eks minu omalegi. Mu süda murdub iga kord, kui ma kuulen mõnd last enda omadelt küsimas, kus nende isa on. Sõna vangla kostub üle nende huulte nii vaikselt ja on segatud häbitundega. Ometi ei ole ju nemad selles süüdi,“ leiab Elina.

Jaga artiklit

126 kommentaari

M
Madis  /   14:03, 17. juuli 2017
Vangi pandud elatisvõlglaste laste häbi ja süütunne vajab muidugi rahas kompenseerimist. Kõike muu kompenseeriseks neile ju ainult raha tahetaksegi.
K
Käbi ja känd  /   02:58, 17. juuli 2017
Oma laste saatuse pärast peaksid kõige rohkem muretsema ikka vanemad ise. Et lastel oleks põhjust vanemate pärast ikka uhkust, mitte aga häbi tunda.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis