Maailm

Eurotsoonile ennustatakse suurt lagunemist (203)

Õhtuleht.ee, 15. juuli 2017 12:48
Saksamaa on üks eurobloki rikkamaid riike.Pildil Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.Foto: Markus Schreiber
Üks maailma suurmaid investeerimispanku hoiatab, et Eurotsooni ootab tõenäoliselt ees lagunemine, hoolimata sellest, kui tublilt Saksamaa ja Prantsusmaa seda päästa üritavad.

Bank of America Merrill Lynch vanemtöötaja ütles, et ühe valuutaga blokk on vaikselt lagunenud sellest ajast saadik, kui see peaaegu 20 aastat tagasi loodi.

Londonis elanud Athanasios Vamvakidis, kes enne USA panka minekut 13 aastat Rahvusvahelises Valuutafondis töötas, ütles et eurotsooni loomisest saadik on lahknemine olnud normiks.

Ta seletas, et vaesemad riigid võivad aina suurematesse võlgadesse langedes lihtsalt euroblokist lahkuda.

''Kas need riigid ei tahaks mingil hetkel oma rahapoliitikat? Kas ühine valuuta ei ole lihtsalt lihtne sihtmärk populismile? Ilma kasvuta võib võla võtmine osades riikides jätkusuutmatuks osutuda ja sellistel puhkudel võib eurotsooni vastane populism toetust leida,'' rääkis Vamvakidis.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on teinud mitmeid ettepanekuid erinevateks reformideks, mis kaitseksid ühise valuutaga blokki kaitsta, nagu näiteks uue ühise eelarve loomine.

Saksamaa, mis peaks ebaproportsionaalselt suure hulga lisakulusid rahastama, on nende ettepanekute suhtes ettevaatlik olnud.

Vamvakidis tõi välja ka võimaluse, et rikkam riik võib otsustada blokist lahkuda, kuna vaesemate riikide rikkamaks tegemine ei pruugi poliitiliselt võimalik olla. Ta lisas, et isegi ideaalses stsenaariumis oleks eurotsoon lagunemas, kui jätkub vähene lähenemine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee