Eesti uudised

Mendelsoni majaäri kisub kraavi  

Tiina MARDI , 23. veebruar 1999, 00:00
Eesti edukaima riigivaramüüja, kinnisvarafirma Mendelson & Co kohal on taevas pilve tõmbunud. Kohus teeb pankrotiotsuse päeval pärast vabariigi sünnipäeva.

Seitse aastat edukalt kinnisvaraturul tegutsenud firma suruti nurka jaanuaris. Pankrotiavaldusega pöördus kohtu poole Tallinna juriidiliste isikute maksuamet. Võlanõue polnud just väike: 1,6 miljonit krooni põhivõlga ja 0,8 miljonit intresse. Mendelson & Co asjaga määrati tegelema ajutine pankrotihaldur Peep Lillemäe. Tema ei näe kinnisvarafirma varisemises kellegi pahatahtlikku algatust. Ka juriidiliselt olevat võlanõue igati korrektne.

Toomas Mendelson ise oletab, et kusagil on keegi, kes on Mendelsoni pankrotist otseselt huvitatud, kas konkureerivad firmad või suurkinnisvara omanikud pangad.

Samal ajal arenesid Mendelson & Co osakonnad kuueks uueks osaühinguks. Toomas Mendelson kinnitab, et on uute firmade omanik ning need ei kuulu aktsiaseltsile Mendelson Konsultatsioonid. Seega ei ähvarda pankrott osaühinguid Mendelson Viru & Partnerid, Mendelson Narva & Partnerid, Mendelsoni Elamispinnad, Mendelsoni Äripinnad ja Mendelsoni Haldus.

Viltu hakkas minema aasta tagasi, mil Mendelson kavandas Viru tänava alguse tühjale krundile kaubamaja. "Viru projekt on olnud meile natuke õnnetu projekt," tõdeb ta kurvalt. "Kui ei oleks sekkunud tundmatud, meie jaoks müstilised jõud. Täiesti arusaamatutel põhjustel tühistas linnavalitsus juba kehtiva ehitusloa."

"Loodame, et asjad lahenevad nii, et me ei jää kellelegi võlgu," sõnab Toomas Mendelson.

Ajakirjanduse andmetel nõudis ehitusloa tühistamist muinsuskaitse, sest neljakorruseline moderne hoone ei sobivat vanalinna. "Täna me juba lõikaksime linti," ohkab Mendelson täna.

Läks teisiti. Pärast ajakirjanduskära ei saanud Toomas Mendelson enam oma rahastajaga lepingut. "Ühel meie kohtumisel pani ta paki ajaleheväljalõikeid lauale ja ütles: "Midagi pole teha, objekt on hea, projekt on ärilises mõttes hea, oleme asjast huvitatud, aga riske me ka võtta ei taha."

Praegu on Mendelson Konsultatsioonide suurim vara 60aastase Viru 13/15 hoonestusõigus ja kehtiv ehitusluba.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee