Maailm

Kas arstid lasid Hiina tuntuimal inimõiguste aktivistil ja Nobeli rahupreemia laureaadil surra? (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. juuli 2017 17:31
Liu Xiaobo 1995. aastalFoto: Reuters / Scanpix
Hiina kuulsaim inimõiguste aktivist Liu Xiaobo suri täna 61-aastasena. Liu viidi eelmisel kuul vanglast üle haiglasse, kuna ta põdes maksavähki. Nobeli rahupreemia laureaat Liu istus vangis "õõnestustöö" eest. 

Endine ülikooliprofessor Liu Xiaobo on elu jooksul mitu korda vangis pidanud istuma. Praegu on tema abikaasagi koduarestis. Mees on läänes kordades tuntum kui kodumaal, sel lihtsal põhjusel, et kohalik meedia ei avalda temast ja tema tegudest lugusid. Inimõiguslane Liu oli üks põhiaktivistidest 1989. aasta Taevase rahu väljaku meeleavaldustel.

61-aastane Liu oli raskelt haige ning põdes maksavähki. Loetud nädalad enne mehe surma pakkusid mitmed lääne riigid Hiinale võimalust lubada Liul riigist lahkuda ning mujal adekvaatset ravi saada. Üks Saksa ja üks USA päritolu arst kinnitasid, et mees võinuks reisida küll. Hiina eksperdid vaidlesid aga vastu, et Liu ei peaks pikka teekonda vastu. The Guardian kirjutab, et paljudes ringkondades tekitas see pahameelt ning süüdistusi, et valitsus lasi dissidendil pigem ruttu ära surra kui võimaldada mehel välismaalt veel mingeid avaldusi esitada.

Samal teemal

10.07.2018
Dissidendi Liu Xiaobo koduarestis viibinud lesk tahab Euroopas uut elu alustada
03.05.2018
Nobeli rahupreemia laureaadi koduarestis viibiv lesk on valmis surema
26.06.2017
Vähki põdev Nobeli rahupreemia laureaat toimetati vanglast haiglasse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee